Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Prodej nových domů zaznamenal dvouciferný propad, trh čekal růst

USA: Prodej nových domů zaznamenal dvouciferný propad, trh čekal růst

23.12.2009 17:12

Prodej nových domů ve Spojených státech se v měsíci listopadu nečekaně meziměsíčně propadl o 11,3 procenta na 355 tisíc jednotek, tedy na nejnižší úroveň od dubna. Trh přitom čekal pohyb opačným směrem, když konsensuální odhad počítal s růstem o 1,7 %. Americké ministerstvo obchodu dnes navíc revidovalo údaj za měsíc říjen na 400 tisíc prodaných jednotek z původně oznámených 430 tisíc.

Americký trh s bydlením v posledních měsících vykazoval známky stabilizace. Průzkum realitních společností například včera ukázal, že se prodej starších domů minulý měsíc dostal nejvýše za téměř tři roky a že se pokles cen začíná zmírňovat. Trh s bydlením je přitom v USA velmi sledovaným ukazatelem stavu celé ekonomiky poté, co spustil nejhorší hospodářskou recesi od 30. let minulého století. Pokud tedy včera přinesly lepší prodeje starších domů na Wall Street zisky, dnešní data naopak znamenala jejich vybírání.

Zlepšení dnes ukázala alespoň střední cena prodaných domů, která se proti říjnu zvýšila o 3,8 procenta na 217 400 dolarů. Ocenění nových domů je podle tohoto údaje proto nejvyšší od května, na meziroční bázi jde však přesto o 1,9% pokles.

Dnešní data přesto vyvolala obavy, že by současná úroveň prodejů domů nemusela být udržitelná poté, co skončila vládní daňové zvýhodnění pro ty, co si poprvé pořizují residenční nemovitost. „Daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení bylo náplastí na problém v oblasti bydlení, v říjnu a listopadu jsme ji však strhli,“ shrnul současnou situaci pro Bloomberg Mark Vitner, ekonom Wells Fargo (26,85 USD, -1,14%) a dodal, že neočková, že by se situace mohla konsistentněji zlepšit, dokud neuvidíme zlepšení na trhu práce.

(Zdroj: AP, Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.11.2025
22:02Technologické akcie táhnou růst, sázky na snížení sazeb udržují optimismus  
17:25Čínský paradox
15:18Traders Talk: Nasdaq otáčí trend, Alphabet míří k 4 bilionům a Novo Nordisk na horské dráze
14:48Britská ministryně financí představila návrh rozpočtu, oznámila zvýšení daní
14:06Oslabující Nvidia je už z pohledu budoucích zisků levnější než index Magnificent Seven
12:22Nové riziko na trhu se stříbrem: zásoby v Číně se propadly nejníže za deset let
11:56FT: Tempo propouštění ve Volkswagenu zpomaluje, dobrovolné odchody váznou
11:35Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu HDP na 2,5 procenta
11:22Růst akcií se upevňuje, ačkoli Evropa dnes postupuje pouze pomalu  
10:32Medicare vyjednal 71% slevu na Ozempic a Wegovy. Akcie Novo Nordisk na zprávy nereagují
9:58Warner Bros. Discovery chce od zájemců vylepšené nabídky. Netflix rozptyluje antimonopolní obavy
8:53Rozbřesk: Nepřesvědčivá data data o americké spotřebě ulehčují rozhodování Fedu
8:47Kofola snížila výhled, Google dohání AI konkurenci a spotřebitelská důvěra v USA padá  
8:20Stellantis varuje: Přísné emisní limity mohou zlomit evropský autoprůmysl
6:02Co udělá Fed v prosinci?
25.11.2025
22:00Wall Street si připsala třetí rally v řadě; Google jako nový konkurent Nvidie?  
17:44Kofola hlásí pokles tržeb kvůli počasí i cukrové dani. Snižuje výhled na rok 2025
16:33Čínská současnost a poučení pro ostatní
14:59Tykačova skupina Sev.en údajně v lednu 2027 uzavře své uhelné elektrárny
14:10Alphabet míří za čtyřbilionovou tržní hodnotou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data