Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Nomura: „Změna paradigmatu“ v Asii; juan posílí již v březnu; zvyšování sazeb přiláká do Číny ještě více kapitálu

    Nomura: „Změna paradigmatu“ v Asii; juan posílí již v březnu; zvyšování sazeb přiláká do Číny ještě více kapitálu

    26.01.2010 14:48
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Rob Subbaraman, hlavní ekonom pro Asii ve společnosti Nomura International, pro CNBC uvedl, že je na Asii s výjimkou Japonska velmi „bullish“. Podle jeho mínění nyní dochází ke „změně paradigmatu“, kdy růst ekonomik Asie bude již tento rok přecházet od exportů na domácí poptávku, kterou se vlády v Asii snaží intenzivně podporovat.

    Globální ekonomika ale poroste stále pomaleji, než tomu bylo před krizí. Hlavním důvodem je to, že zejména rozvinutým ekonomikám se ještě musí „zahojit hodně jizev“. Globální oživení je však podle něj skutečně dvojrychlostní. Zatímco rozvinuté ekonomiky kvůli vysoké nezaměstnanosti, problémům v regulaci a vysoké zadluženosti pokulhávají, rozvíjející se trhy a zejména Asie silně rostou. Problémem pro ně představuje to, že jsou tak osamostatněny; to bude výzvou i pro jejich monetární politiku, protože do nich poteče velký objem kapitálu, což vyvolá apreciační tlaky na jejich měny. V současném prostředí je problémem i zvýšení sazeb, protože to do těchto zemí přiláká ještě více kapitálu. Subbaraman míní, že asijským ekonomikám hrozí velké nebezpečí kvůli tomu, že budou zvedat sazby příliš pomalu; hrozí jim i riziko bublin na trzích s aktivy.

    Uvedené platí i o Číně; analytici společnosti Nomura se domnívají, že posílení její měny začne velmi brzy, již v březnu. Růst v Číně není jen otázkou stimulu, Subbaraman tvrdí, že dochází i k boomu soukromé spotřeby. Musí tak „svou politiku utáhnout, ne aby ji úplně zabrzdila, ale aby zabránila přehřátí ve druhé polovině tohoto roku“. Posílení juanu k dolaru podle ekonoma tento rok dosáhne 5 %.

    Růst čínské ekonomiky by podle něj měl letos dosáhnout 10,5 %, pozitivně přitom ovlivní i další ekonomiky v regionu. Ty by ekonom „nepodceňoval“, investoři se podle něho možná příliš zaměřují na Čínu. Domnívá se, že například Indie se nachází v rané fázi silného růstu, dojde u ní k posunu odhadů jejího potenciálního růstu. Tento rok poroste její HDP o 8 %, ale během několika let by se růst mohl dostat na 10 %.

    (Zdroj: CNBC)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    13:41Týdenní výhled: ČNB nechá sazby beze změny, v centru pozornosti AMD a Palantir  
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu