Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína podruhé v krátké době zvyšuje rezervy bank, nabídka peněz v lednu vylétla o 26 %

Čína podruhé v krátké době zvyšuje rezervy bank, nabídka peněz v lednu vylétla o 26 %

12.02.2010 12:02
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Nabídka peněz v Číně měřena širším agregátem M2 vylétla v lednu o 26 procent při předpovědi celoročního růstu o 17 % centrální bankou. I tento údaj ne motivem, pro čínská centrální banka podruhé v období posledního měsíce důrazně šlape na brzdy. Dnes oznámila, že zvyšuje požadavky na rezervy bank o dalších 50 bazických bodů s platností od 25. února. Stávající úroveň je 16 procent pro velké banky a 14 procent pro menší bankovní instituce. Krok přichází bleskově po včerejším prohlášení centrální banky, že po růstu HDP ve 4Q09 o 10,7 procenta, což byla nejvyšší dynamika od roku 2007, bude postupně vracet nastavení měnové politiky do normálních podmínek.

Mark Faber včera prohlásil, že vidí jako nepochybné, že ekonomika Číny v letošním roce významně zpomalí návazně na nadbytek kapacit a utahování úvěrového růstu a měnové politiky obecně. „Čínská křehká a zároveň rychle rostoucí ekonomika následně podkope ceny průmyslových komodit, což se odehraje v krátkém období,“ odhaduje Faber.

„Likvidita pokračuje v zaplavování finančního systému. Musíme zůstat o krok napřed s utahováním pravidel, abychom předstihli nastavením měnové politiky růst inflace,“ uvedl analytik Industrial Bank v Šanghaji Lu Zwengwei.

Úvěrování v lednu pokračovalo rovněž vysokým tempem a ceny nemovitostí vzrostly jen za leden meziročně o 9,5 %, nejvýrazněji za 21 měsíců i přesto, že centrální banka přistoupila ke zvýšení rezervních požadavků na banky. Jejich první zvýšení bylo oznámeno 12. ledna. Spotřebitelské ceny po devítí deflačních měsících v lednu třetí měsíc v řadě rostly. Snahu centrální banky o schlazení ekonomiky odčerpáváním likvidity komplikuje její „alternativní“ příliv v podobě spekulativních krátkodobých investic ze zahraničí.

Ekonomové Čínské akademie věd v lednu varovali, že pokud centrální banka nepřistoupí k utažení měnové politiky, letošní HDP může dosáhnout 16% růstu, se všemi dopady na ceny aktiv a inflaci. Guvernér Zhou Xiaochuan uvedl, že banka bedlivě střeží vývoj inflace, která zatím zůstává „relativně nízko“. Podle RBS a dalších analytických týmů se očekává zvýšení sazeb na přelomu prvního a druhého kvartálu letošního roku.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2025
17:21Jakou logikou se nyní řídí trh, odkupy a IPO?
16:55Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku
16:31Německo v roce 2026: Pomalý růst a tlak na konkurenceschopnost
15:57Dominik Rusinko: ECB stále „in a good place“. V roce 2026 sazby zřejmě měnit nebude
14:38ČNB ponechala sazby beze změny
14:38ECB nechává sazby na místě a spoléhá se na přicházející data. Prognózu vylepšila
14:27Jádrový byznys Tesly tvoří jen zlomek její tržní hodnoty. Otěže převzala autonomie
13:57Ceny bytů v Česku rostou nejrychleji za poslední rok. Ve 3Q zdražily o 14,5 procenta
13:40Micron překvapil rekordními výsledky. Výhled tržeb na další kvartál převyšuje očekávání analytiků z Wall Street  
13:30Britská centrální banka podle očekávání snížila základní sazbu na 3,75 procenta
12:02MakroMixér: Ocel jako strategická surovina? Bez férových podmínek hrozí zánik
10:30Micron válcuje očekávání. Akcie po uzavření trhu přidávaly osm procent
9:12Rozbřesk: ČNB bez změny sazeb. Zajímavá bude reakce na odpuštění POZE a nižší lednovou inflaci
8:56J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q3 2025
8:43O sazbách rozhodne ČNB, ECB i BoE. Erste získává zelenou pro Santander a Micron roste  
6:08Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.