Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Růst americké ekonomiky zrychlil na 4 %, podle ekonomů není udržitelný

ČTK: Růst americké ekonomiky zrychlil na 4 %, podle ekonomů není udržitelný

30.08.2007 15:22
Autor: ČTK

Washington 30. srpna (ČTK) - Silné podnikové investice pomohly zvýšit tempo růstu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí. Ministerstvo obchodu Spojených států dnes uvedlo, že se hrubý domácí produkt USA zvýšil o čtyři procenta, zatímco v předchozím odhadu uvádělo 3,4 procenta. Jde o nejvyšší tempo růstu za poslední rok, podle ekonomů však pravděpodobně není udržitelné.

Tempo americké ekonomiky se tak vzdálilo prvnímu čtvrtletí, kdy se hrubý domácí produkt zvýšil o slabých 0,6 procenta. Posun údajů je v souladu s tím, co se očekávalo mezi ekonomy na Wall Street. Revizi růstu ovlivnily zejména podnikové investice spolu s lepším výkonem zahraničního obchodu, než ministerstvo odhadovalo před měsícem.

"Není to nijak významná událost," řekl k revizi dat analytik Brian Dolan z bedminsterské společnosti Forex.com. Připomněl, že očekávání revize směrem vzhůru dodávalo v poslední době podporu dolarovému kurzu.

Ministerstvo revidovalo nahoru údaj v době, kdy analytici i politici zmírňují odhady americké hospodářské expanze na další čtvrtletí kvůli zhoršené dostupnosti úvěrů. Tu vyvolaly nesplácené hypotéky pro méně spolehlivé klienty, které rozkolísaly finanční trhy po celém světě.

Potíže s inflací se ve druhém čtvrtletí nijak neprojevily. Ceny v takzvaném cenovém jádru, které nezahrnuje potraviny a energie, vzrostly o nízkých 1,3 procenta místo 1,4 procenta, jak se původně odhadovalo. Jejich růst se tak zmírnil i proti prvnímu čtvrtletí, kdy inflace cenového jádra dosáhla 2,4 procenta, a je přitom nejníže od druhého čtvrtletí 2003, napsala agentura Reuters.


Váš názor
  •  
    01.09.2007 8:36

    eur/usd pujde na horu 1,3840 za 2dní
    petr k
  • Je to tak?
    01.09.2007 7:19

    USD půjde asi nahoru::-)
    Martin C
Aktuální komentáře
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data