Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Problémy podnikatele Krauzeho srazily cenu některých akcií

ČTK: Problémy podnikatele Krauzeho srazily cenu některých akcií

31.08.2007 8:38
Autor: ČTK

Varšava 31. srpna (ČTK) - Polské nejvyšší státní zastupitelství podezírá tamního podnikatele Ryszarda Krauzeho z korupce a chystá se ho obvinit. Podle prokurátora Dariusze Barského je možné, že Krauze bude zadržen, což se nepříznivě projevilo na kurzech akcií firem, které podnikatel vlastní či řídí.

Dolů tak zamířily třeba akcie technologické skupiny Prokom (138 PLN, -8,67%) Software nebo developerské společnosti Polnord. Jejich kurzy klesly o sedm až 20 procent, takže jejich hodnota se rázem snížila až o 1,4 miliardy zlotých (asi deset miliard Kč). Hlavní index varšavské burzy přitom ztratil pouze 2,1 procenta hodnoty.

"Státní zastupitelství se rozhodlo Ryszarda Krauzeho obvinit," uvedl dnes Barski v soukromé televizi TVN24. Mluvčí Prokomu se k případu nechtěl nijak vyjadřovat a pouze řekl, že podnik o chystaném obvinění nic neví. Krauze je zároveň šéfem Prokomu.

"Krauze byl člověkem, který zařídil všechny strategické projekty a velké kontrakty. Teď to vypadá, že zůstane hodně dlouho v zahraničí," uvedl jeden z analytiků ve Varšavě, který nechtěl být jmenován. Je ale prý otázkou, zda Krauzeho firmy nebudou mít bez jeho osobní angažovanosti problémy.

Polská média uvedla, že Krauze bude zadržen v rámci vyšetřování korupční aféry, která se týká politických špiček. Zvláštní služby dnes zadržely také bývalého ministra vnitra Janusze Kaczmarka, který byl nedávno odvolán kvůli úniku informací o korupčním skandálu jiného ministra.

Krauze ovládá také energetickou společnost Petrolinvest, jejíž akcie byly teprve nedávno uvedeny na burzu. Do Krauzeho impéria patří mimo jiné rovněž biotechnologická společnost Bioton (1 PLN, -7,87%) nebo strojírenská skupina Pol-Aqua.


Váš názor
  • Podle lejna na cestě mnoho nepoznáš
    31.08.2007 12:23

    Sledování triků se snižováním ratingu v hustém lese finančních derivátů je jako sledování slonního lejna na cestě s cílem zjistit kolik tlustokožců se nachází v lese. Je tam určitě stádo. A je pravděpodobně.... www.situace.info
    Kosmik
Aktuální komentáře
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data