Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Srpnová inflace byla pod prognózou

ČNB: Srpnová inflace byla pod prognózou

10.09.2007 13:05
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů se meziroční inflace v srpnu 2007 zvýšila na 2,4 % ze 2,3 % v červenci tohoto roku. Nachází se tak v dolní polovině tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Příspěvek primárních dopadů změn nepřímých daní do meziroční inflace činil cca 1,1 procentního bodu. Inflace očištěná o tyto dopady - tzv. měnověpolitická inflace - se tedy v srpnu snížila na úroveň zhruba 1,3 %.

Meziměsíčně cenová hladina v srpnu vzrostla o 0,3 %. Rostly zejména ceny tabákových výrobků vyvolané předchozími úpravami spotřební daně, ceny regulovaného nájemného a vlivem pokračující letní sezóny též ceny zahraničních rekreací. Klesaly naopak ceny některých druhů potravin a ceny odívání a obuvi, a to převážně rovněž v důsledku obvyklých sezónních pohybů.

Ve srovnání s červencovou prognózou ČNB byla meziroční inflace v srpnu 2007 o cca 0,2 procentního bodu nižší. Za touto odchylkou stojí nižší korigovaná inflace bez pohonných hmot. Vyšší oproti prognóze byl naopak zejména dopad změn nepřímých daní. Mírně rychleji, než očekávala ČNB, dále rostly ceny potravin a ceny pohonných hmot. 

Text je úplným zněním Komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v srpnu 2007.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.03.2026
22:03Americké akciové indexy uzavírají v zelené i přes konflikt v na Blízkém východě  
17:07Co bude letos akciový trh dělat s americkou ekonomikou
16:44ISM ukázalo slušnou kondici amerického průmyslu, ale také vysoké cenové tlaky
16:00Tatry mountain resorts, a.s.: Výroční zpráva společnosti
15:59PODCAST Týdenní výhled: Začátek týdne diktuje Blízký východ  
15:38ON-LINE: Evropský plyn zdražuje až o 50 procent, americké akcie počáteční ztráty částečně umazaly
14:35Morgan Stanley: Írán optimistický pohled na trhy neohrozí, pokud ropa nevystřelí trvale výš  
14:12CSG kupuje 49 procent v maďarské firmě 4iG, získala tím vliv ve výrobci Rába
13:20Úvodní šok z Íránu už trochu odeznívá. Půjde jen o další rychlou akci?  
13:15Od aerolinek po zbrojaře. Jak na konflikt na Blízkém východě reagují jednotlivé sektory?
10:55Český zpracovatelský průmysl se přehoupl do růstu, prostředí pro poptávku ale zůstává náročné
9:47Zlato se kvůli útokům na Írán dostalo nad 5 400 dolarů za unci
9:36Doprava přes Hormuzský průliv se téměř zastavila. Brent skokově zdražuje a míří k 80 dolarům  
9:16Rozbřesk: Chaos na Blízkém východě může v případě delšího trvání výrazně zasáhnout globální ekonomiku
8:42Eskalace na Blízkém východě stahuje akcie dolů, bezpečná aktiva letí vzhůru a Pentagonem se rozešel s Anthropic  
01.03.2026
19:36Co čekat v pondělí na trzích a jak může útok USA na Írán ovlivnit trh s ropou i světovou ekonomiku?
14:57Stiglitz o clech, podkopávání důvěry v instituce a dopadu AI na inflaci
8:53Údery na Írán: Potvrzena smrt Chameneího, doprava v Hormuzském průlivu stojí. Ropa za sto dolarů?
8:49Víkendář: Bitcoin je už jen pro staré?
28.02.2026
20:16Izrael a Spojené státy zahájily údery na Írán, ten odpovídá. Přinášíme dosavadní souhrn

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu