Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EU zítra schválí rozpočtová doporučení, kterých se Česko musí držet

ČTK: EU zítra schválí rozpočtová doporučení, kterých se Česko musí držet

08.10.2007 17:00
Autor: ČTK

Brusel 8. října (zpravodaj ČTK) - Ministři financí států Evropské unie na svém zítřejším zasedání schválí balíček doporučení, kterých se Česká republika v následujících měsících bude muset držet při svém hospodaření. Pokud by vláda doporučení nedodržela, hrozily by ČR v krajním případě sankce. Celé opatření je přitom "trestem" za porušení závazku, že rozpočet v letošním roce neskončí se schodkem vyšším než 3,3 procenta HDP, jež Češi dali v minulosti unii. Podle posledního odhadu ministerstva financí má deficit dosáhnout 3,6 procenta HDP, ale ekonomové čekají až čtyři procenta HDP.

Opatření, které původně navrhla Evropská komise, jsou celkem tři. První z nich českou vládu nabádá, aby schodek veřejných financí v roce 2008 nepřekročil tříprocentní hranici. Ve druhém doporučení unie po Česku chce, aby v příštím roce snížila rozpočtový deficit alespoň o 0,75 procentního bodu. Třetí doporučení se týká takzvaného střednědobého cíle, jehož by ČR měla dosáhnout nejpozději v roce 2012, což znamená, že tehdy by neměl schodek překročit hranici jednoho procenta HDP.

Jednání se za Českou republiku zúčastní ministr financí Miroslav Kalousek a podle zdroje ČTK vysloví souhlas se všemi doporučeními. Nebude to však jedinou součástí jeho vystoupení. Údajně upozorní i na křehkou politickou situaci v Česku a své kolegy ze zemí EU prý upozorní, že česká vláda si je vědoma potřeby dalších reforem. Bez nich by mimo jiné nebylo zřejmě možné, aby ČR mohla přejít v nejbližších letech na euro.

Kdyby Česko přání EU nenaplnilo, hrozily by mu vážné potíže. Kdyby se vláda doporučeními neřídila, Evropská komise by zřejmě vydala nová. Ale kdyby se neplnila ani ta, hrozily by zemi sankce. Mezi ně patří mimo jiné i zastavení přílivu peněz EU do ČR. Žádný takový případ se však v minulosti nestal, přestože například Maďaři se ocitli v daleko větších problémech než Češi.

Rozpočtová nekázeň České republiky ovšem nebude jediným tématem lucemburského zasedání. Ministři financí totiž převezmou "štafetu" po ministrech dopravy, telekomunikací a energetiky, kteří se na posledním jednání zabývali problematikou financování navigačního systému Galileo.

Ministři financí se budou snažit v evropském rozpočtu najít celkem 2,4 miliardy eur, které jsou potřeba k dokončení jednoho z nejambicióznějších projektů v historii EU. Členské státy se již shodly, že projekt budou financovat ze svých zdrojů, protože předchozí zapojení soukromých firem skončilo neúspěchem. Otázkou však zůstává, kde konkrétně finanční prostředky vzít, především v jaké kapitole evropského rozpočtu.

V současnosti existuje hned několik možností. První z nich je financování z přebytků, které vzniknou u zemědělských dotací. Druhou možností je nalezení finančních prostředků v rozpočtové kapitole 1a, kde se v současnosti Galileo nachází a jednou z posledních možností, kterou podporují i Češi, je odebrání části peněz (3,6 procenta) ze všech evropských programů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026
11:45Starbucks chce díky AI nahradit software od Microsoftu a IBM
10:58TSMC má za druhé čtvrtletí rekordní tržby
10:07Nejhorší den na burze. Akcie SK Hynix potkal více než 15procentní výplach
8:59ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Elevion Group podepsal kupní smlouvu na akvizici 100% podílu v italské společnosti BTS Biogas
8:52Eskalace konfliktu s Íránem zhoršuje náladu na trzích. SK Hynix po americkém debutu propadl  
8:47Rozbřesk: Hormuz znovu straší trhy. Česká ekonomika však drží kurz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y