Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Japonská ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla, vyhnula se recesi

ČTK: Japonská ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla, vyhnula se recesi

13.11.2007 8:18
Autor: ČTK

Tokio 13. listopadu (ČTK) - Japonská ekonomika se ve třetím kalendářním čtvrtletí vrátila k růstu, a vyhnula se tak recesi. Hrubý domácí produkt vzrostl proti předchozímu čtvrtletí o 0,6 procenta a v celoročním přepočtu o 2,6 procenta. V předešlém čtvrtletí klesla druhá největší ekonomika světa mezičtvrtletně o 0,4 procenta a celoročně o 1,6 procenta, vyplývá z dnešních vládních údajů.

Díky oživení Japonsko nesklouzlo do recese, definované většinou jako dvě čtvrtletí poklesu za sebou. Ekonomové podle agentury Reuters čekali v průměru zvýšení o 0,4 procenta proti předešlému čtvrtletí a v celoročním přepočtu vzestup o 1,7 procenta.

Růst však nebyl tak silný, aby byl schopen změnit očekávaný vývoj japonských úrokových sazeb. Centrální banka na dnešním měsíčním zasedání podle očekávání nechala základní úrok na dosavadní úrovni 0,5 procenta, kde je již devátý měsíc po sobě. Centrální banka by sice nízké japonské úroky ráda dostala na běžnější úroveň, zatím však musí čekat, zda ekonomika dokáže bez větších šrámů projít letošními otřesy na světových finančních trzích.

Údaje o HDP ukázaly, že k růstu přispěl zejména export, který vzrostl o 2,9 procenta a na mezičtvrtletním růstovém tempu se podílel dvěma třetinami. Oživily sice firemní kapitálové výdaje, kvůli zpřísnění domácích pravidel pro výstavbu se však zrychlil propad soukromých investic do bydlení na 7,8 procenta, nejvýrazněji za více než deset let. Celková osobní spotřeba, která se na ekonomické aktivitě země podílí asi 55 procenty, mírně zrychlila tempo růstu na 0,3 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2025
9:04Rozbřesk: Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
8:50Evropa zahájí smíšeně, výsledky ohlásila Sony  
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti
17:00Technologie táhnou Wall Street dál nahoru  
16:24Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:59Amazon: Uklidnění na celní frontě posílá akcie nahoru  
15:15Americká inflace v dubnu klesla. Pro trhy malé plus, pro Fed se situace nemění
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:09Trump míří do Perského zálivu. Co od jeho první zahraniční cesty čekat
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data