Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet po listopadu stále v přebytku

Státní rozpočet po listopadu stále v přebytku

03.12.2007 14:50
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Hospodaření státního rozpočtu je i po listopadu stále přebytkové. Příjmy jsou o 12,8 miliardy nad výdaji. Samotný listopad však přinesl 14,4miliardový deficit a podobně jako říjen tak ukrojil z ročního přebytku státních financí. Za celý letošní rok je naplánován deficit 91,3 miliardy. Dosavadní výsledky však naznačují výrazně lepší výsledek. V prosinci pravidelně převládají výdaje nad příjmy, ale neměly by být takové, aby celkovou roční bilanci stáhly do 90miliardového záporu. Pokud by se státní finance vyvíjely v prosinci podobně jako minulý rok, znamenalo by to roční deficit zhruba 50-60 miliard korun.


Váš názor
  • Jak to tedy je?
    03.12.2007 15:10

    Jsem ted trochu zmaten. Pisete "Hospodaření státního rozpočtu je i po listopadu stále přebytkové. Příjmy jsou o 12,8 miliardy nad výdaji." Chapu to jako ze za cely rok jsme ted 12.8mili. v plusu. Dale "Pokud by se státní finance vyvíjely v prosinci podobně jako minulý rok, znamenalo by to roční deficit zhruba 50-60 miliard korun. " To ten prosinec udela minus 70 miliard??? Muzete mi to prosim vysvetlit?
    Pavel Vlk
    • Re: Jak to tedy je?
      03.12.2007 15:17

      Co je na tom složitého? pokud je rozpočet stále přebytkový, tak je to počítáno za celý rok, ale jednotlivé deficity jsou rozdíly mezi příjmy a výdaji v jednotlivých měsících. Prosinec je především výdajový, mohou za to jednotlivé platby které jsou splatné do konce roku a dále platby, které se chtějí vyřídit ještě v daném roce. Také mzdy státních zaměstnanců spolu s ročními odměnami pořádně rozpočet provětrají.
      zinfo
    • Re: Jak to tedy je?
      03.12.2007 15:15

      Jo je to přesně tak, za jedenáct měsíců jsme v plusu a za prosinec to zahučí cca 60-75 mld do mínusu. Je to dáno tím, že v prosinci je velmi vysoké čerpání z rozpočtu. A to je zase dáno tím jak jsou nastavena pravidla čerpání.
      Sasa
      •  
        03.12.2007 15:24

        Aha, zmatlo me, ze prosinec muze udelat takovou "diru". Diky za odpoved!
        Pavel Vlk
        • AHA?
          03.12.2007 15:35

          přesto to nechápu,prosinec je černá díra kde se utratí spousta prachů zbytečně.Ten kdo to plánuje je u mě debil.Já takhle nehospodařím!!!!!!
          TOM
          • Re: AHA?
            03.12.2007 15:40

            Proč bys to platil včas, když ti kdesi ležíci peňáze mohou něco vydělat . . .??? Také bych neplatil průběžně . . .
            Damoklův meč
          • Re: AHA?
            03.12.2007 15:40

            Proč bys to platil včas, když ti kdesi ležíci peňáze mohou něco vydělat . . .??? Také bych neplatil průběžně . . .
            Damoklův meč
Aktuální komentáře
15.06.2026
17:00PODCAST Týdenní výhled: Hormuz se otevře. Zasedne Fed i ČNB. A SpaceX po IPO vyletěla  
16:20Dobré zprávy z Blízkého východu uklidnily trh. Výnosy před zasedáním Fedu klesají
14:07USA vnímají AI jako strategickou zbraň. K nejlepším modelům se svět nedostane
13:24EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů z rozhodnutí emitenta
11:59Trhy na úvod týdne žijí dohodou s Íránem, směr určuje padající ropa  
10:44SpaceX debutovala raketově, drobní investoři nakupovali za miliardy. Co bude dál?  
8:54Rozbřesk: Írán a USA hlásí dohodu o otevření Hormuzu. Ovlivní to rozhodnutí ČNB?
8:47Hormuz se otevírá, investoři znovu riskují a futures letí nahoru  
6:05Ceny čipů rostou o stovky procent. AI začíná tlačit inflaci
14.06.2026
9:08Víkendář: Čína netouží obchodovat, chce jen prodávat. A Evropa by měla reagovat
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m