Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Čína letos pošesté zvýšila úroky, aby brzdila inflaci

ČTK: Čína letos pošesté zvýšila úroky, aby brzdila inflaci

20.12.2007 17:21
Autor: ČTK

Peking 20. prosince (ČTK) - Čínská centrální banka letos pošesté zvýšila úrokové sazby jako součást kroků, kterými tlumí vzestup inflace. Spotřebitelské ceny v Číně za listopad vzrostly meziročně o 6,9 procenta, což byl nejvyšší nárůst od roku 1996. Banka dnes oznámila své rozhodnutí na internetu.

Úrok na jednoleté úvěry se od pátku zvýší o 0,18 procentního bodu na 7,47 procenta. Sazba na bankovní vklady pak stoupne o 0,27 procentního bodu na 4,14 procenta.

Čínská vláda opakovaně zvyšuje úroky a tlumí investice, aby se zbrzdil tok výdajů na nové továrny, kancelářské budovy a další podniková aktiva. Peking se obává, aby nadbytek nepotřebných projektů nevedl k nesplácení bankovních úvěrů a následné úvěrové krizi.

Po listopadových údajích o inflaci se zvýšení úroků mezi analytiky očekávalo. Ze spotřebitelských cen rostly v listopadu nejvíce ceny potravin; vyskočily o 18,2 procenta.

Ekonomové přičítají poslední zvýšení inflace nejen nedostatku vepřového. Růst cen podle nich poleví až po následující sklizni obilí. Inflace přitom zůstává vysoká, přestože se úřady snaží zvýšit zásobování potravinami.
"Nedávné očividné zrychlení inflace potravin bez vepřového a vyšší výrobní ceny by měly úřady zneklidnit," varoval ekonom Stephen Green ze společnosti Standard Chartered. Vláda v Pekingu se proto podle něj na začátku příštího roku pravděpodobně pustí do razantnějších kroků proti cenovému růstu, napsala agentura AP.


Váš názor
  • opět lingvistická
    20.12.2007 20:59

    mluví se sice o Číně, ale na fotografii jsou bakovky japonského platidla yen, konkrétně o nominální hodnotě 10 tisíc jenů, jak dlouho nás ta Patria ještě bude tahat za nos (-: Minule to bylo také samá Čína, Čína, a fotografie byla odněkud z Shinjuku v Japonsku, ha ha ha
    chamtil
    • Re: opět lingvistická
      20.12.2007 21:15

      tak to bych teda klidne velkoryse prehlid. Az si nas ti sikovni kluci koupej, tak nam to v tech juanech tak spocitaj, ze nebudem vubec potrebovat ani vedet kolik je 1+1.
      jen sem jen tam
Aktuální komentáře
03.06.2026
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia
16:44EK navrhla nová opatření na posílení kapacit v oblasti čipů i AI v Evropě
16:18ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
15:41Sazby mohou růst a zároveň se může zlepšovat celkové prostředí pro akcie
14:02Goldmani ukázali své akciové favority na červen. Očekávají, že vystřelí o desítky procent  
12:22Bitcoin čelí odlivům. Investoři přesouvají peníze do AI  
12:07CSG získal kontrakty za desítky milionů eur na dodávky zapalovačů munice
11:28Zatímco Írán obnovuje útoky, Trump znovu šermuje cly a čekají nás zajímavé výsledky  
10:05SpaceX: rekordní IPO za 75 miliard dolarů po 135 dolarech za kus
9:36OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, Česko má růst o 1,9 %
8:52Rozbřesk: ECB signalizačně zvýší úrokové sazby
8:47Trumpova cla znovu na scéně, IPO má SpaceX přinést 75 miliard dolarů, Evropa otevře poklesem  
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách