Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Banky zvyšují úročení vkladů, zdražují ovšem také úvěry

ČTK: Banky zvyšují úročení vkladů, zdražují ovšem také úvěry

11.01.2008 16:04
Autor: ČTK

Praha 11. ledna (ČTK) - Řada tuzemských bank v posledních týdnech zvýšila klientům úročení spořících a termínovaných vkladů. Naposledy tak učinila GE Money Bank, od února pak k tomu přistoupí Raiffeisenbank. Důvodem je nejen růst úrokových sazeb na trhu, ale i rostoucí konkurence těchto produktů. Kvůli zvyšování sazeb ovšem banky zároveň zdražují úvěry.

GE Money Bank zvýšila tento týden úročení termínovaných vkladů až na 3,7 procenta. Na takový výnos ovšem dosáhne klient, který bance svěří minimálně jeden milion korun na tři roky. V případě 100.000 korun úrok činí 3,65 procenta ročně a 2,90 procenta v případě uložení peněz na jeden rok.

Od února zvýší úrokové sazby u termínovaných vkladů až o půl procentního bodu Raiffeisenbank. "Nejvyšší úročení termínovaných vkladů tak od počátku února dosáhne 3,15 procenta," uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Větší konkurence panuje v případě spořících účtů. Na rozdíl od termínovaných vkladů nemusí klienti u tohoto produktu peníze uložit na předem stanovenou dobu. Banky většinou nabízejí úročení od tří procent ročně. Nejvyšší sazbu, tedy 3,33 procenta, aktuálně nabízí Bawag Bank. Tříprocentní úročení pak nabízí ING konto, eMAX konto od mBank a Červené konto Poštovní spořitelny. U účtu Poštovní spořitelny, což je obchodní značka ČSOB, je kvůli takovému úroku nutné vložit alespoň 50.000 korun.

Od února zvýší úroky na spořicím účtu i Raiffeisenbank a eBanka. Nově bude podle Kofroně nejvyšší úročení dosahovat tři procenta oproti dosavadním 1,60 procenta. "Reagujeme tak na růst úrokových sazeb České národní banky a následný vývoj na bankovním trhu," dodal produktová manažerka banky Dagmar Válková.

Banky rovněž zvyšují úrokové sazby u úvěrů. Na počátku letošního roku zvýšily Česká spořitelna, UniCredit Bank, Hypoteční banka, Bawag Bank, Raiffeisenbank nebo GE Money Bank úročení hypotečních úvěrů; u pětileté fixace v průměru o 0,2 procentního bodu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.04.2026
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu
14:21Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
12:21OpenAI, Google a Anthropic se spojují proti čínským kopiím svých AI modelů
11:40Akcie se dopoledne vydávají vzhůru bez ohledu na další Trumpovo ultimátum  
11:37Samsung rozdrtil odhady. Provozní zisk za první čtvrtletí je vyšší než za celý loňský rok
10:34Jeden z nových akciových normálů
10:25Pershing Square chce koupit Universal Music se štědrou prémii. Může ale narazit na odpor Bollorého
10:07Maloobchodní tržby v únoru vzrostly. Jaké šrámy zanechá íránský šok na spotřebě domácností?
9:59Meziroční inflace v březnu zrychlila na 1,9 procenta, vyplývá z odhadu ČSÚ
9:51Maloobchodní tržby v Česku v únoru zpomalily meziroční růst na 4,1 procenta
9:15Šéf IEA: Válka na Blízkém východě nastartuje růst obnovitelných zdrojů
9:12Rozbřesk: Inflace v potravinách bude vyšší zejména v roce 2027, růst cen koruně nepomůže
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o umístění evropských krytých dluhopisů
8:49CSG hrozí žalobou Kofingu, Trumpovy výhrůžky zvedají ceny ropy a americké pojišťovny slaví  
6:06PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
06.04.2026
22:00S&P 500 rostl čtvrtým dnem v řadě; čeká se na Trumpovo ultimátum  
14:36Big Tech ztrácí roli bezpečného přístavu. Valuace klesají, zisky ale zůstávají silné  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m