Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: ČR je díky ekonomice nejlepší transformační stát světa

Studie: ČR je díky ekonomice nejlepší transformační stát světa

18.02.2008 16:20
Autor: ČTK

Česká republika je podle studie německé Bertelsmannovy nadace díky rozvoji ekonomiky a konsolidaci demokratického systému nejúspěšnějším transformačním státem světa. Studie ale kriticky hodnotí vzrůstající pocit rozčarování Čechů vůči politikům. Nadace, která dnes o výsledcích informovala ČTK, pomocí tzv. transformačního indexu hodnotila 125 zemí. 

Za Českou republikou se v žebříčku umístily Slovinsko a Estonsko. Následuje Tchaj-wan, Maďarsko, Litva a Slovensko. Polsko se umístilo na 11. místě. Evropskou skupinu uzavírá na celosvětovém 40. místě Bosna a Hercegovina. Na posledním místě skončilo Somálsko.

"Ekonomická transformace ve východní, střední a jihovýchodní Evropě silně pokročila. Přesto i nadále přetrvávají mezi jednotlivými zeměmi velké rozdíly v úrovni příjmů, ale také v rozsahu sociálních nerovností," uvádí studie.

Podle ní je česká ekonomika plně integrována do mezinárodních struktur a soustavně roste. Zároveň je ovšem nutné pokračovat v dalších reformách zdravotního a důchodového systému a zlepšit hospodaření státu kvůli přijetí eura. "Hlavním cílem ale zůstává zefektivnění a profesionalizace státní správy," uvádí studie.

Demokratický systém Česka je podle nadace prakticky konsolidován, roztříštěnost systému politických stran je stále menší a uvnitř země nejsou vážné etnické, náboženské či sociální konflikty.

"Polarizaci spíše mohou ve většině případů vyvolávat socioekonomické otázky. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že Romové neustále zažívají zjevné ekonomické vyčlenění. Další znatelné napětí panuje ohledně rozsahu ekonomických reforem a jejich akceptace občany," uvedla studie.

Naopak při hodnocení úrovně politického řízení se Česka propadla proti době před dvěma roky o deset míst na 20. pozici, a zaostává tak i za Slováky. "Znatelně se zhoršilo řízení politických elit v České republice... Kriticky je hodnocen nadále vzrůstající pocit rozčarování obyvatelstva vůči politické třídě," uvedla nadace.

"Dobré výsledky by rozhodně neměly vést k chybnému závěru, že není zapotřebí dalších velkých reforem, zejména v boji proti organizovanému zločinu, v oblasti reformy volebního práva a ochrany životního prostředí," upozornil Josef Janning z Bertelsmannovy nadace.

Transformační index Bertelsmannovy nadace analyzuje a hodnotí kvalitu demokracie, tržní ekonomiky a politického managementu ve 125 rozvojových a transformačních zemích. Měří se úspěchy a neúspěchy na cestě k demokracii a právnímu státu a sociálně-politicky orientovanému tržnímu hospodářství.

Německá Bertelsmannova nadace se angažuje v oblastech mezinárodního porozumění, vzdělávání, ekonomiky, sociálních záležitostí a zdraví a podporuje mírové soužití kultur. Instituci v roce 1977 založil německý mediální podnikatel Reinhard Mohn, který vlastní většinu kapitálových podílů společnosti Bertelsmann AG.

Hodnocení transformačních zemí podle studie německé Bertelsmannovy nadace (1.-11. místo ze 125) 

Země 2008 2006
Česká republika 1. 3.
Slovinsko 2. 1.
Estonsko 3. 2.
Tchaj-wan 4. 4.
Maďarsko 5. 5.
Litva 6. 7.
Slovensko 7. 6.
Chile 8. 10.
Uruguay 9. 13.
Jižní Korea 10. 8.
Polsko 11. 9.

Zdroj: Bertelsmannova nadace


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.11.2025
10:06Víkendář: EU propadla regulačnímu šílenství, zanedbává prosté fungování volného trhu
22.11.2025
10:10Víkendář: EU se zabývá příliš mnoha věcmi, to podstatné jí uniká
21.11.2025
17:54Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data