Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Citigroup má před sebou zřejmě další problémy, její akcie klesají

ČTK: Citigroup má před sebou zřejmě další problémy, její akcie klesají

04.03.2008 19:46
Autor: ČTK

Americká finanční skupina Citigroup má před sebou zřejmě další problémy, které ji přinutí hledat investory ochotné vložit další peníze. Řekl to dnes zástupce jednoho prominentního investora z Blízkého východu a podobný názor sdílejí také analytici. Akcie banky spadly na devítileté minimum a stáhly s sebou celý trh.

Šéf investiční agentury Dubai International Capital Sámir Ansárí na soukromé konferenci o investicích řekl, že kvůli nutnosti odepsat obrovské objemy investic kvůli problémům na hypotečním trhu v USA bude Citigroup od investorů zřejmě potřebovat spoustu peněz.

Akcie Citigroup, které tvoří bázi Dow Jonesova indexu, oslabily zhruba o osm procent a dostaly se na 21 dolarů. Na takové ceně se přitom naposledy pohybovaly v listopadu 1998 a za poslední rok se jejich kurz snížil zhruba o 53 procent.

Citigroup v lednu snížila výplatu dividend o 41 procent a od loňského listopadu si na posílení základního jmění zajistila asi 30 miliard dolarů. Peníze poskytli investoři z emirátů Abú Zabí a Kuvajt, část prostředků ale dodal i saúdský princ Valíd bin Talál.

"Na záchranu Citi toho bude potřeba udělat víc než jen toto," podotkl na konferenci Ansárí. Dubai International Capital spravuje majetek za zhruba 13 miliard dolarů a už investovala do britské banky HSBC a do indického finančního ústavu ICICI Bank.

Problémy Citigroup předpovídá rovněž analytik banky Merrill Lynch Guy Moszkowski. Ten si myslí, že Citigroup v prvním čtvrtletí odepíše až 15 miliard dolarů a vykáže ztrátu na jednu akcii 1,66 USD. Odpisy budou podle analytika ještě souviset s krizí na hypotečním trhu.

Další ranou je zpráva televizní stanice CNBC, která uvedla, že Citigroup bude možná nucena propustit až deset procent zaměstnanců, což by bylo více než 37.000 lidí. Banka v lednu uvedla, že počet zaměstnanců sníží zhruba o 4200 osob.

Loni v prosinci koupil asi 4,9 procenta akcií Citigroup státní majetkový fond Abu Dhabi Investment Authority. V lednu pak podobný fond Kuwait Investment Authority oznámil, že chce do Citigroup investovat tři miliardy dolarů. Než do americké banky investoval státní fond emirátu Abú Zabí, byl jejím největším jednotlivým akcionářem princ Valíd.

Citigroup ve čtvrtém čtvrtletí utrpěla rekordní ztrátu 9,83 miliardy dolarů (asi 161 miliard Kč), hlavně kvůli investicím do nástrojů, jejichž cena se odvíjela od hypotečních zástavních listů. Problémy velkých bank v USA i jinde ve světě způsobily výprodej na akciových trzích a vedly k pádu jejich šéfů.


Váš názor
  •  
    04.03.2008 22:34

    Staci vyhodit vsechny preplaceny zamestnance a je pokoj
    prd
  • uaaaa, to sou zpravicky
    04.03.2008 22:15

    ja mam proste americky recese rad.... ty americky nafoukany smejdi dostanou poradne pres drzku a my si pritom jeste levne nakoupime...no neni ten svet krasnej ? !!
    chytrak
    • Re: uaaaa, to sou zpravicky
      05.03.2008 15:05

      A kolik z té Ameriky nakupeješ zboží??? Mlíko a chleba taky? Fakt dobrý názor!
      Tečka
      •  
        05.03.2008 22:10

        zřejmě nemyslel mlíko, ale akcie :-)
        Franta
  • Zapráskaná CitiGroup
    04.03.2008 20:45

    Pošlete už tu podělanou CITInu ke dnu ať je pokoj !!!
    Buffett
Aktuální komentáře
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.