Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změna ratingu od agentury Fitch české dluhopisy příliš neovlivnila... a další zprávy z trhů dluhopisů

Změna ratingu od agentury Fitch české dluhopisy příliš neovlivnila... a další zprávy z trhů dluhopisů

06.03.2008 10:39
Autor: 

Ceny amerických dluhopisů delších splatností ve středu klesaly, když díky vysokém cenám komodit převládly obavy z inflačních tlaků. Statistická data přitom končila smíšeně. V soukromém sektoru ubylo pracovních míst, překvapivě se ale zvýšil index ISM ve službách, i když stále nepřesáhl 50 bodů. Jeho subindex nových zakázek ale dále klesal. S tím korespondoval i pokles továrních zakázek. Problémy ekonomiky pak zdůraznila Béžová kniha Fedu. Výnosy dluhopisů nakonec mírně klesly u kratších splatností a přes 4 bps se zvýšily u delších. Pravděpodobnost poklesu sazeb o 0,75 % na nejbližším zasedání Fedu se podle futures snížila ze 78 na 52 %.
 
Dnes zveřejněné zprávy o stavu nezaměstnanosti by podle odhadů měly vykázat zlepšení, po předchozích statistikách lze ale pochybovat. Pokles se předpokládá u kontraktů na prodeje domů. Také ropa zaznamenala nové rekordy a nálada na trzích proto nebude příznivá. To by mohlo hrát spíše ve prospěch dluhopisů. Stávající vysoké ceny a růst asijských akcií by ale zpočátku měly poslat vzhůru ještě výnosy.

Výnosy evropských dluhopisů na rozdíl od amerických protějšků rostly po celé délce křivky až o 8 bps a výnosová křivka zploštěla. Zájem o dluhopisy se snížil po růstu akciových trhů, které se vzpamatovaly po několika dnech propadů.
 
Hlavní dnešní událostí bude zasedání ECB. Změna sazeb se ještě nepředpokládá, trhy budou opět čekat na doprovodný komentář jejího prezidenta. Odhady jsou nejednotné, mírná většina předpokládá další zploštění křivky, pokud ale Trichet zdůrazní spíše obavy z vývoje ekonomiky, výnosová křivka spíše zestrmí.

Změna ratingu od agentury Fitch neměla na český trh dluhopisů již výraznější vliv, a tak na konci seance výnosy českých dluhopisů končily výše než den předtím (byť u swapů tomu tak nebylo). Výnosy poskočily výše jednak v důsledku pohybu evropské křivky a jednak díky výsledku aukce desetiletého dluhopisu, který nebyl příliš příznivý. Ministerstvo financí nakonec prodalo dluhopisy za 4 mld. korun (stejný objem si nechalo ve svých knihách), přičemž poptávka převýšila nabídku v prvním kole jen 1,1x).
 
Dnešní výsledek české obchodní bilance bude mít na český trh dluhopisů těžko výraznější vliv, trh bude spíše vyčkávat na odpolední tiskovku ECB, která by se mohla nést v mírně jestřábím duchu.
 
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2026
22:02Akcie se držely poblíž maxim, výrobci čipů rostli 16. den v řadě  
17:47Hledání lepších systémů i pokusy o monetární absolutismus
17:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Návrh dividendy společnosti ČEZ: 42 Kč na akcii
17:05ČEZ navrhuje dividendu 42 korun na akcii. Rozhodne valná hromada 1. června
16:46Cyklus AI známky churavění nejeví, výsledky ASM překonaly očekávání na všech frontách  
15:53Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky na 0,5 procenta
15:38GE Vernova hlásí silné výsledky a zvyšuje výhled. Akcie míří na nová maxima
14:43Boeing snižuje odliv hotovnosti, přispěly k tomu nejvyšší dodávky letadel od 2019
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y