Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: Předním čínským bankám se loni přes krizi hypoték dařilo

    ČTK: Předním čínským bankám se loni přes krizi hypoték dařilo

    25.03.2008 15:04
    Autor: ČTK

    Předním čínským bankám se v loňském roce i přes krizi na amerických úvěrových trzích, která způsobila obrovské ztráty většině západních bank, dařilo. Největší čínský úvěrový ústav Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) zvýšil loni zisk díky vyšším příjmům z úroků a poplatků o 65 procent. Zisk Bank of China, která je hlavním poskytovatelem devizových úvěrů v zemi, vystoupil o 31 procent.

    Letošní rok by však podle analytiků neměl být pro čínské banky tak úspěšný jako loňský. Peking se totiž rozhodl omezit poskytování úvěrů a přijal i další opatření, která mají pomoci vzkvétající ekonomice snížit inflaci.

    Čistý zisk ICBC se loni zvýšil na 81,5 miliardy jüanů (188,8 miliardy Kč) z 49,3 miliardy jüanů v roce 2006. ICBC je největší světovou bankou podle tržní kapitalizace, loni vystřídala na této pozici americkou Citigroup. Čistý zisk státní Bank of China vzrostl na 56,3 miliardy jüanů z předloňských 43,8 miliardy jüanů.

    Obě banky také odhalily své napojení na americký hypoteční trh zmítaný krizí. ICBC na konci loňského roku vlastnila hypoteční cenné papíry v nominální hodnotě 1,23 miliardy dolarů (20,1 miliardy Kč) a zaúčtovala ztráty 400 milionů USD.

    Bank of China vlastní cenné papíry vázané na rizikové americké hypotéky ve výši téměř pěti miliard dolarů a patří tak mezi asijské banky s nejvyšším napojením na americký hypoteční trh. Banka proto loni zaúčtovala rezervy na pokrytí případných ztrát ve výši 1,3 miliardy dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data