Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: ODS chce větší snížení sociálního pojištění, Kalousek je proti

HN: ODS chce větší snížení sociálního pojištění, Kalousek je proti

24.4.2008 8:16
Autor: ČTK

Občanská demokratická strana navrhuje snížení sociálního pojištění v příštím roce ze současných 12,5 procenta na deset procent při zachování sazby daně z příjmů fyzických osob na 15 procentech. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny s tím, že proti takové změně stojí ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), který již vládě navrhl snížit pojistné pouze na 11,5 procenta; víc podle něho rozpočet neunese.
 
ODS ve svém novém návrhu chce zachovat rovnou patnáctiprocentní daň, zvýšit měsíční daňovou slevu na dítě z 890 na 925 korun a snížit slevu na zaměstnance z 2070 na 1867 korun. Celkově by daně klesly o 23 miliard. Z třicetitisícového platu by zbylo o 547 korun víc, píšou HN.

"Náš návrh podporuje rodiny s dětmi, není pro rozpočet takovým rizikem jako daňová sazba 12,5 procenta a neohrožuje rozpočty krajů a obcí," poznamenal daňový expert ODS Michal Doktor. O návrhu přesvědčil prý většinu stranických odborníků, včetně Vlastimila Tlustého, který spolu se čtyřmi poslanci ODS odmítá hlasovat pro Kalouskův návrh. "Doktorův návrh výrazně snižuje daně, a o to mi vždycky šlo. Je to dobré východisko pro další jednání," uvedl Tlustý.

Výhradami k novému plánu se ovšem netají ministr financí Kalousek. "Stojím za vlastním návrhem, který snižuje o procento sociální pojištění. Nejméně zatěžuje veřejné finance. Sněmovna je ale suverén a sama si vybere, který návrh jí bude víc vyhovovat," řekl Kalousek.

Jeho návrh, který před týdnem poslal do vlády, by člověku s platem 30.000 ušetřil 300 . Stát by přišel o 13 miliard. Kalousek už s deseti miliardami pro příští rok na snížení daní počítá, nemusel by v rozpočtu skoro vůbec škrtat, poznamenávají HN.

S Doktorovým návrhem nemá větší problém ani vicepremiér za ODS a ministr práce Petr Nečas. "Snižovat pojistné je mnohem lepší než snižovat sazbu daně," uvedl Nečas. Upozorňuje ale, že snížit sociální pojištění o 2,5 procenta nebude nic jednoduchého. "Zhruba 1,5 procenta ze sociálního pojištění jsme schopni najít v příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a v nemocenském pojištění. Najít zbývající procento bude složitější. Buď bychom museli sáhnout na důchody, což nepřipadá v úvahu, nebo výpadek na důchodovém účtu dotovat z rozpočtu," dodal Nečas.

Ministerstvo financí navrhuje v novele zákona o dani z příjmu zaslané vládě snížit sociální pojištění o jeden procentní bod. Zároveň ponechává sazbu daně z příjmu fyzických osob na 15 procentech proti 12,5 procenta schválených v prvním reformním balíčku. Návrh novel již prošel připomínkovým řízením. Podle MF by lidem měly stoupnut čisté příjmy o stovky korun měsíčně.


Váš názor
  • Jakých 12.5% ?
    24.4.2008 9:09

    Chtělo by to upřesnit, jakých 12.5% chce snížit. Já 12.5% vidím jen v úhrnu soc. a zdr. pojištění (8+4.5), které platí jakoby zaměstnanec, i když dnes už je to jedno, stejně jako to bylo jedno i před zavedením superhrubé mzdy. Zaměstnavatel platí soc. pojištění 20% + 1.6% na státní politiku zaměstnanosti a 4.4% nemocenské. Taky se mluvilo o snížení nemocenského pojištění ze 4.4% na 3.4%, přičemž první tři dny nebudou propláceny. Včera ústavní soud odmítl vylepšenou verzi, že by se prostě neplatily první tři dny, aniž by bylo pojistné sníženo. Takže by se mělo SP snížit z 28 na 27% ?
    HonzaH
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data