Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v dubnu dále zpomalila a je blízko prognózy ČNB

ČNB: Inflace v dubnu dále zpomalila a je blízko prognózy ČNB

12.5.2008 13:07
Autor: 

Následuje plné znění komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v dubnu 2008:

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v dubnu 2008 hodnoty 6,8 % a ve srovnání s březnem byla o 0,3 procentního bodu nižší. Inflace se tak nadále nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle se nadále pohybuje i tzv. měnověpolitická inflace (v dubnu meziročně 4,7 %), tj. inflace očištěná o stále vysoký primární vliv změn nepřímých daní (v dubnu více než 2 procentní body). Dubnový údaj však potvrzuje předpoklad, že oba uvedené ukazatele inflace již mají svůj vrchol za sebou a jejich odchylka od cíle ČNB se dále mírně zmenšila.

Meziměsíčně cenová hladina v dubnu 2008 vzrostla o 0,4 %. Její růst ovlivnilo zejména zvýšení cen zemního plynu a tepla. Ceny potravin a nápojů po dvou měsících poklesu opět vzrostly, když poměrně výrazný růst některých položek (mouka, rýže, rostlinné tuky, alkoholické nápoje apod.) převážil nad poklesem cen jiných potravin (například chleba a vajec). Meziměsíční změna cenové hladiny byla rovněž ovlivněna sezónním růstem cen odívání a obuvi a naopak poklesem cen dovolených.

Ve srovnání s aktuální prognózou ČNB (6,7 %) byla meziroční inflace v dubnu 2008 vyšší o 0,1 procentního bodu. Tato drobná odchylka byla podle předběžných propočtů způsobena vyšší než očekávanou korigovanou inflací bez pohonných hmot, což může při silném kurzu koruny naznačovat přetrvávající inflační tlaky z domácí ekonomiky. Vliv vyšší korigované inflace byl částečně tlumen oproti prognóze nižším růstem cen potravin.

Stávající vysokou inflaci je možno i nadále hodnotit jako dočasný výkyv vyvolaný zejména změnami daní, zvyšováním regulovaných cen (včetně zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví) a mimořádně vysokým růstem cen potravin v závěru loňského roku. Po odeznění tohoto výkyvu by inflace měla na přelomu let 2008 a 2009 klesnou zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data