Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vydělávat jako Warren Buffett

Jak vydělávat jako Warren Buffett

4.9.2008 16:17

Legendární investor Warren Buffett je považován za zosobnění úspěchu na burze. Přitom začal v roce 1956 se 100.000 dolary, které mu navíc svěřili přátelé a známí. Mezitím se stal nejbohatším mužem světa se 62 mld. dolary na kontě. Jeho investiční společnost Berkshire Hathaway, prostřednictvím které od roku 1965 investuje, má na burze hodnotu kolem 190 miliard dolarů. Jen v uplynulých dvaceti letech rostly její akcie v průměru o 20,6 % ročně, tedy dvakrát více než celý trh.

Mnozí investoři se snaží Buffetta kopírovat, existuje řada investičních fondů, které investují podle Buffettovy metody. Přitom postupují podle podobných pravidel. Se všemi investicemi zachází tak, jako by šlo o koupi celé firmy, i když jde jen o pár akcií. Kupují přitom jen podniky se srozumitelnými modely podnikání, které vedou mravně čistí dlouhodobě orientovaní manažeři. V neposlední řadě hraje rozhodující roli při rozhodování o investici také cena.

V investičním procesu je přitom klíčem k úspěchu železná disciplína. Emoce jsou pro buffettovské investory tabu. K tomu patří rovněž pravidlo, že se investoři nesmí nechat ovlivnit krátkodobými výkyvy na trhu, ani hospodářským cyklem. K disciplíně patří rovněž trpělivost. Je možné, že se úspěch investice dostaví až za několik měsíců nebo let.

Nejlépe se dá buffettovský styl popsat jako investice do základních hodnot, uvádí Frank Lingohr ze společnosti Lingohr & Partner Asset Management, který se již téměř 40 let drží Buffettových zásad. A vyplácí se mu to – od roku 2003 navyšuje společnost Lingohr-Systematic zisky v průměru o 17 % ročně. Při nákupu podhodnocených veřejně obchodovaných společností mu přitom vypomáhá počítač, který s vysoce komplexními algoritmy vyhledává na světových trzích výhodné akcie.

Podobný systematický postup volí rovněž Buffettův zastánce Hendrik Leber. Zajímavé je, že mu přitom vychází podobné akcie, které nakupuje Buffett. Leber dosahuje podobných zisků jako konkurenční Lingohr. Ještě lépe se daří kupříkladu Jensovi Erhardtovi (společnost FNM-Fonds). Společnosti FNM se například podařilo v roce 2000 koupit akcie výrobce hnojiv K+S, který byl tehdy považovaný za nudný titul, jehož akcie stály 12,30 EUR. Mezitím se však vyšplhaly na 330 EUR...

Buffettovu metodu již posvětilo rovněž akademické prostředí – různé studie došly k závěru, že investice založené na nákupu základních hodnot jsou zdaleka výhodnější než jiné styly investic. „Člověk kupuje tvrdou realitu a žádné historky nebo sny,“ zdůvodňuje Lingohr a diví se, že většina investorů tyto poznatky stále ignoruje a raději sází na módní trendy. Vysvětluje si to emocemi a nedostatečnou disciplínou investorů. „Investoři by si měli brát Warrena Buffetta více za vzor,“ říká.

Podle německého serveru Welt Online


Váš názor
 •  
  12.6.2008 14:50

  tenhle článek jsem tu již četl..no jestli chcete vydlěat tak si kupte Orco
  Jarda
  • Nic nového
   4.9.2008 16:46

   Nejpodhodnocenější akcie z našich spadovek je Orco,pak ECM.
   Vašek
   • Re: Nic nového
    4.9.2008 22:11

    Vasku o orco nebo ecm si hodnotovy investor jako ja nebo buffet nemuze oprit ani kolo !!! jak dlouho je ta akcie na trhu ? Kolik prosla hospodarskych cyklu ? jaky je jeji moat ? Co vedeni, je spolehlive ? Ma kapitalizaci kolik miliard dolaru(eur) ? a tak bychom mohli pokracovat dale.. Ok cista spekulace s malym obnosem by mohla byt mozna. chytrak
    chytrak
  •  
   4.9.2008 16:36

   Jeden ze základních hodnotících prvků pro Buffeta je transparentnost vedení. Připadá tí vedení Orca transparentní? Mě se zdá že si hledí jen svých zájmů. Takže pro mě ne e. Čau
   RV
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC