Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v domácí ekonomiku dále klesá, v červnu o 1,8 bodu

ČSÚ: Důvěra v domácí ekonomiku dále klesá, v červnu o 1,8 bodu

26.06.2008 10:25
Autor: ČTK

Důvěra v domácí ekonomiku v červnu dále klesla. Souhrnný ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 1,8 bodu. Důvěra spotřebitelů klesla o 3,5 bodu a důvěra podnikatelů o 1,3 bodu. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.

V meziročním srovnání je důvěra v českou ekonomiku nižší o 6,4 bodu. Důvěra spotřebitelů klesla o 6,2 bodu, důvěra podnikatelů o 6,4 bodu.

Ze šetření mezi spotřebiteli v červnu vyplynulo, že ve srovnání s květnem očekávají pro příštích 12 měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl dotázaných, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červnu snížil na jednu z nejnižších hodnot v jeho historii. Snížil se také podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit.

V průmyslu se v červnu hodnocení současné celkové ekonomické situace meziměsíčně nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se mírně snížilo stejně jako hodnocení zahraniční poptávky. Pro příští tři měsíce očekávají průmyslové podniky mírné zpomalení výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání celkové ekonomické situace jsou pro příští tři i šest měsíců stejná jako v květnu. Celkově se ukazatel důvěry v průmyslu proti minulému měsíci snížil o 1,7 bodu a v meziročním srovnání je nižší o 8,4 bodu.

Stavební podnikatelé hodnotí současnou ekonomickou situaci v červnu proti květnu hůře, beze změn hodnotí současnou celkovou poptávku. Pro příští tři měsíce předpokládají mírné zpomalení tempa stavební činnosti a udržení příznivého vývoje zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují firmy na devět měsíců. Celkově se ukazatel důvěry meziměsíčně zvýšil o bod na druhou nejvyšší hodnotu v jeho historii. Je tak o 6,5 bodu vyšší než před rokem.

Obchodníci hodnotili ekonomickou situaci ve srovnání s květnem hůře. Pro příští tři měsíce se očekávání obchodníků nezměnila, pro příštích šest měsíců mírně klesla. Ukazatel důvěry se v červnu proti květnu snížil o dva body a je o 5,4 bodu nižší než v červnu minulého roku.

Ve vybraných odvětvích služeb se hodnocení současné ekonomické situace a poptávky téměř nezměnilo. Pro příští tři měsíce hodnotí firmy ve službách vývoj ekonomické situace i poptávky nepatrně hůře, jejich výhled na šest měsíců se nezměnil. Celkově se ukazatel důvěry proti minulému měsíci snížil o bod a je o šest bodů nižší než před rokem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.02.2026
10:54Booking výhledem překonává odhady. Zároveň chystá stock-split 25 ku 1  
9:33Účetní zásah u Nissanu stáhl výsledky Renaultu do hluboké ztráty, tržby ale vzrostly o tři procenta
9:10Airbus zvýšil zisk o třetinu, ale výrobu brzdí chybějící motory
8:51Kofole klesly tržby, Nestlé zvažuje prodej podílu ve zmrzlinách a Fed zmiňuje i možnost zvýšení sazeb  
8:51Rozbřesk: Jestřábí zápis z posledního sezení Fedu vylučuje snížení sazeb v březnu
6:03Waymo – bezpečnost robotaxíků a další expanze
18.02.2026
22:01Akcie smazaly část zisku po zveřejnění zápisu Fedu  
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD