Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlotý využil příznivé nálady vůči region a vyššího růstu mezd... a další devizové zprávy

Zlotý využil příznivé nálady vůči region a vyššího růstu mezd... a další devizové zprávy

19.08.2008 9:49
Autor: 

Česká koruna si po dvoudenním oťukávání okolí 24,50 EUR/CZK zvolila cestu zpět směrem k silnějším úrovním. Pomohl ji k tomu nárůst averze k riziku na globálních trzích, který vyvolal další propad amerických finančních titulů. Rychlé nárůsty kreditních spreadů a volatility pomohly celému středoevropskému regionu, zejména pak koruně a forintu. Česká měna si připsala více jak 1,5 % a posunula se k 24,20 EUR/CZK.
 
Věříme, že pokud nervozita na globálních světových trzích přetrvá, může si koruna v nejbližších seancích připsat další zisky. Silné podpory eura vidíme na 24,08 EUR/CZK. 

Dolar včera během dne vůči euru sestoupil ze svého šesti měsíčního maxima díky vybírání zisků a úvodním růstu cen komodit. Později ale americká měna své ztráty korigovala a den končila s minimální změnou na 1,4688. Při absenci významnějších statistik na obou stranách oceánu dolar překonal obavy z potíží finančního sektoru a naopak těžil z odpoledního poklesu cen ropy.

Dnes již budou zveřejněna významnější čísla. Již ráno zahrozila německá výrobní inflace růstem o 2,0 % m/m a 8,9 % y/y, tedy výrazně výše, než se čekalo. S obavami je přitom očekáván index ZEW, který zřejmě odrazí zhoršení podnikatelské nálady. Příznivá nemusí být ale ani odpolední čísla z USA. Ranní obchodování na asijských trzích dnes udrželo měnový pár EUR/USD znovu v pásmu kolem 1,47. Obavy z potíží Evropy a příznivější sentiment na americkou měnu však zatím zůstávají, u spekulativních investorů poprvé od února 2007 převládly dlouhé pozice na dolar. Pokud tedy čísla nepřekvapí, má dolar šanci udržet se v intervalu EUR/USD pod hranicí 1,47 i dnes. 

Zlotý včera vůči euru posílil, po úvodních EUR/PLN 3,34 končil na 3,318. Polská měna využila příznivé nálady na středoevropský región navíc mírně podpořená vyšším než očekávaným růstem mezd. To pak zvýšilo očekávání, že ještě na podzim může následovat další zvýšení domácích sazeb.

Dnešek je již bez dalších statistik. Včerejší posílení zlotého by mohlo zpočátku vést ke korekci, pokud ale příznivá nálada na dolar a región přetrvá, může později polská měna své ranní ztráty korigovat. 

Forint začátkem týdne vůči euru získal, po ranních EUR/HUF 238,75 uzavíral na 235,90. Domácí scéna byla bez čerstvých impulzů, a tak maďarská měna těžila z příznivé nálady na středoevropský región.

Dnes zveřejněný růst mezd by měl vykázat nižší přírůstky a spolu s levnější ropou snížit inflační tlaky. Včerejší posílení forintu by také mělo iniciovat ranní korekci. I pro forint by pak mělo platit, že pokud příznivá nálada v regiónu přetrvá, může se později měnový pár EUR/HUF vrátit k ranním hodnotám.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
22:04Wall Street povzbudila inflace, a tak technologie opět převzaly iniciativu  
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y