Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Forint pod tlakem prohlášení předsedy vlády o rezignaci... a další devizové zprávy

    Forint pod tlakem prohlášení předsedy vlády o rezignaci... a další devizové zprávy

    28.08.2008 9:52
    Autor: 

    Česká koruna včera dostala další zásah a oslabila překvapivě prudce až k 24,67 EUR/CZK. Na vině byl částečně pomalý růst reálných mezd, který do budoucna otevírá ČNB prostor pro další snížení úrokových sazeb. Vedle toho se na ní podepsala i relativně pochmurná nálada v celém regionu, které nepomohly ani odpolední ztráty amerického dolaru.

    Věříme, že dnes by dolar mohl hrát výraznější roli a pokud zůstane kvůli drahé ropě pod tlakem, může se koruna stabilizovat. Zvrátit evidentně negativní trend z posledních dní ale nebude lehké a nevěříme příliš v návrat pod 24,45 v nejbližších seancích.

    Ani příznivé americké statistiky s růstem zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby a pokles německé srpnové inflace nezabránily dolaru ztrácet vůči euru. Důležitějšími se nakonec ukázaly růst cen ropy, pokračující nejistota kolem hypotéčních gigantů Fannie a Freddie a především ostré komentáře členů ECB varujících před inflačními tlaky a odsouvajících úvahy o možném snížení sazeb kamsi do budoucna. Měnový pár EUR/USD proto nakonec zamířil vzhůru a prorazil hranici 1,4724.

    Dnes zveřejněná sada čísel se týká především USA, odhady jsou přitom mírně optimistické. Pokud se potvrdí, měl by dolar část svých ztrát smazat, zvláště když by se zvýšil odhad růstu HDP. Ve hře je ale navíc ropná karta s vývojem kolem bouře Gustav. Zatím v ranním asijském obchodování dolar dále ztrácí a blíží se k úrovni EUR/USD 1,48.

    Zlotý včera prakticky stagnoval a vůči euru končil na 3,3365. Hlavní událostí bylo přitom zasedání Výboru pro měnovou kontrolu. Ten sice ponechal sazby beze změny, doprovodný komentář byl však překvapivě ostrý zdůrazňující obavy z inflačních tlaků. Ty jsou podle centrálních bankéřů vyšší, než obavy ze zpomalování ekonomického růstu. Výbor také vyjádřil obavy z dopadu rusko-gruzínského konfliktu na trhy.

    Dnešek je již bez nových dat. Zlotý tak bude reagovat zřejmě opět na náladu v regiónu. Pokud zůstane dolar pod tlakem, může se nálada na středoevropská aktiva zlepšit, s větším posílením polské měny ale dnes nepočítáme.

    Forint ve středu vůči euru ztrácel, po ranních EUR/HUF 235,26 končil na 236,80. Maďarská měna byla i při absenci čerstvých domácích statistik pod tlakem prohlášení předsedy vlády, že podá rezignaci, pokud parlament nepřijme plán daňových úlev. Parlament se přitom rozpočtem na příští rok bude zabývat koncem září.

    Dnešní míra nezaměstnanosti bude mít na trhy sotva nějaký dopad. Hrozba rezignace premiéra a nevyjasněné otázky kolem rozpočtu na příští rok mohou i dnes zabránit forintu v korekci předešlých ztrát. Důležitá bude i nálada v regiónu a pohyb měnového páru EUR/USD. Výraznější pohyb maďarské měny ale dnes nečekáme.

    (ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

    Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data