Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Média: Banka Lehman Brothers jedná o svém možném prodeji

Média: Banka Lehman Brothers jedná o svém možném prodeji

12.09.2008 8:49
Autor: ČTK

New York (ČTK) - Americká investiční banka Lehman Brothers (4 USD, -41,79%) Holdings Inc a americké regulační úřady vedou jednání o možném prodeji banky, nebo alespoň její části. Informovaly o tom v noci na dnešek agentury s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Banka se však svému plnému převzetí brání.

Akcie banky v obavách o její další přežití ve čtvrtek klesly o více než 40 procent. Podle zdrojů americká vláda, včetně centrální banky (Fed), pomáhá zprostředkovat dohodu o prodeji čtvrté největší banky v USA, která by mohla být dokončena již o víkendu. Generální ředitel Lehman Brothers Dick Fuld se však podle zdrojů snaží zachovat nezávislost banky a chtěl by prodat jen část firmy staré 158 let.

Vláda doufá, že pokud se jí podaří banku prodat, mohla by ušetřit na její záchraně. Média spekulují, že mezi zájemci jsou Bank of America (33 USD, 2,04%), britská Barclays (339 GBp, -2,31%), japonská Nomura Securities, francouzská BNP Paribas (63 EUR, -0,92%) či Deutsche Bank (59 EUR, -2,62%).

Šest měsíců po kolapsu a následném prodeji investiční banky Bear Stearns (9 USD, 0,00%) klesá důvěra v investiční banky na Wall Street mezi investory. Akcie Lehman ve čtvrtek klesly o 42 procent na 4,22 dolaru a při elektronickém obchodování po uzavření burzy se dále propadly na 3,2 dolaru. Od pondělí akcie ztratily již tři čtvrtiny své hodnoty a od loňského listopadu jsou slabší o více než 90 procent. Tržní kapitalizace banky nyní činí 2,93 miliardy dolarů, a je tak mnohem nižší, než u výrazně menších konkurentů, jako Huntington Bancshares či Raymond James (31 USD, 4,33%) Financial. Tržní kapitalizace konkurenční Goldman Sachs (157 USD, -0,36%) činí 61,8 miliardy dolarů.

Lehman ve středu oznámil, že prodá většinový podíl ve své divizi správy investic a do samostatné firmy oddělí divizi komerčních nemovitostí, aby získal nový kapitál a obnovila důvěru investorů. Zpráva však podle analytiků příliš nepřesvědčila investory, protože nezmírnila obavy z pádu banky, nepřinesla žádnou konkrétní dohodu o klíčovém prodeji investiční divize ani neujistila, že banka získá z prodeje majetku dobrou cenu.

Lehman strávil několik měsíců hledáním investora, který by do firmy napumpoval nový kapitál, posílil tak bilanci banky a obnovil důvěru investorů. Zatím se mu to však nepodařilo. Někteří analytici se domnívají, že banka požadovala příliš vysokou částku, podle dalších se investice zdála za současných podmínek příliš riziková.

Ztráty banky se za poslední dvě čtvrtletí vyšplhaly na téměř sedm miliard dolarů. Důvodem byly hlavně špatné sázky na hypoteční cenné papíry a další rizikové investice. Lehman však není jedinou bankou s vysokými ztrátami. Na celém světě banky kvůli krizi na trhu s rizikovými hypotékami, která začala před rokem a rozšířila se na další úvěrové trhy, ztratily více než 300 miliard dolarů. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že celkové ztráty by se mohly vyšplhat na jeden bilion dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2026
8:44ASML překvapilo silnými výsledky, IBM doplatilo na přesun investic do AI hardwaru  
6:07Evropský automotive pod tlakem dvojího čínského šoku  
14.07.2026
22:04Wall Street povzbudila inflace, a tak technologie opět převzaly iniciativu  
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - PPI, y/y