Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Fortis se propadá na burze, belgická vláda uklidňuje klienty

ČTK: Fortis se propadá na burze, belgická vláda uklidňuje klienty

26.09.2008 13:48
Autor: ČTK

Brusel/Amsterdam (zpravodaj ČTK) - Jedna z největších bank v Beneluxu Fortis nadále bojuje s nízkou důvěrou na trzích. Její akcie se dnes na burze v Amsterdamu od začátku obchodování propadly o desetinu, ve čtvrtek dokonce o pětinu. Finanční ústav totiž podle nejrůznějších zvěstí provázejí problémy s nedostatkem kapitálu, zástupci banky to však dále ostře odmítají a snaží se klienty uklidňovat, že jejich vklady nejsou v žádném případě ohroženy.

Belgická vláda naznačila, že by v případě vyhrocení "krize" pomohla. "Stejně jako celá Evropa, ani v Belgii nenecháme žádného klienta v problémech," řekl novinářům belgický ministr financí Didier Reynders. Zástupci banky však tvrdí, že není důvod k obavám.

"Vývoj cen akcií odráží především nervozitu a emoce," dodal na mimořádné tiskové konferenci výkonný šéf banky Herman Verwilst. Podle něj banka sice chystá prodej některých aktiv, ale nejde o nic nečekaného a tuto transakci dlouhodobě plánovala. Navíc jde prý o aktiva, která nejsou pro společnost strategická. Výnos z prodejů by prý měl vynést pět až deset miliard eur, tedy 122 až 244 miliard korun.

Analytici oslovení vlámským deníkem De Tijd ale předpokládají, že banka nakonec bude muset přistoupit i k prodeji strategických aktiv, protože za ta "nestrategická" by dostala v současné finanční krizi málo peněz. V této souvislosti se mluví o případném prodeji turecké banky Disbank či pojišťovacích aktivit Fortisu v Asii.

Od začátku roku Fortis na burze ztratil téměř dvě třetiny své hodnoty. Finanční ústav se ocitl v krizi poté, co spolu s Royal Bank of Scotland a Banco Santander koupil nizozemskou banku ABN AMRO. Celá transakce ovšem Fortis finančně vyčerpala a hodnota banky v současnosti nedosahuje ani hodnoty, které konsorcium bank zaplatilo za ABN AMRO. Odborníci v současnosti odhadují hodnotu Fortisu na 14 miliard eur (342 miliard Kč), za ABN AMRO přitom konsorcium zaplatilo 24 miliard eur (podle nynějšího kurzu 586 miliard Kč).

Belgická centrální banka a úřad pro dohled nad belgickými bankami (CBFA) sice situaci nadále monitorují, ale zatím nehodlají nijak zasahovat. Podle nich k tomu není důvod. Obchodníci, které cituje agentura Reuters však potvrzují obavy z nedostatku kapitálu v belgicko-nizozemské bance. Hovoří dokonce o možném převzetí finančního ústavu francouzskou BNP Paribas či nizozemskou ING.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2026
14:00Netflix překvapil tržbami, ale investoři řeší výhled a velkou akvizici WBD  
13:12S akciemi CSG se bude od pátku obchodovat i na Free Market v Praze
11:52Může Evropa použít americké dluhopisy jako zbraň ve sporu o Grónsko?
11:25Akcie dál ztrácejí, na trzích však dochází ke zklidnění po negativním úvodu týdne  
10:00Úterní "Sell America" stáhla S&P 500 i Nasdaq letos do ztráty
9:45Míra inflace v Británii v prosinci vzrostla na 3,4 procenta, je nejvyšší v G7
9:11Rozbřesk: O Trumpovi, Grónsku a fiskální politice
8:52Pád ČEZ, výprodej amerických aktiv a útěk ke zlatu  
6:08Pohled analytika na CSG, největší IPO evropského obranného průmyslu  
20.01.2026
22:33Netflix těsně překonal odhady, počet předplatitelů přesáhl 325 milionů
22:00Trump opět rozhazuje cly  
18:33O trochu více jestřábí pohled…
17:11IPO CSG bez drobných investorů a ČEZ pod tlakem politiky
16:18Ministr financí USA věří, že Evropané kvůli Grónsku nevyhrotí vztahy s USA
16:05Ministři financí EU zvažují protiúder na nové hrozby z USA
15:35Šéf Microsoftu: Závod AI rozhodnou náklady na energie
14:07Netflix změnil podobu dohody s Warner Bros. Nově zaplatí kompletně v hotovosti
14:02Hyperbýčí sentiment pod tlakem. Geopolitika srazila americké futures hluboko pod nulu
13:00Rizika pro dluhopisy stoupají, když trhy zůstávají pod tlakem geopolitiky  
12:05Prodej dluhopisů ve světě zrychluje. Investoři se obávají rostoucích deficitů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data