Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v listopadu: Silná desinflace otevírá cestu k uvolnění měnové politiky

Spotřebitelské ceny v listopadu: Silná desinflace otevírá cestu k uvolnění měnové politiky

8.12.2008 9:48
Autor: David Marek

Index spotřebitelských cen se v listopadu snížil o 0,5 procenta díky levnějšímu benzínu a potravinám. Meziroční inflace výrazně klesla. Zatímco v říjnu ještě dosahovala 6,0 procent, nyní již činí pouze 4,4 procenta. V průběhu příštího roku by mohla klesnout pod jedno procento.
 
Největší vliv na spotřebitelské ceny v listopadu měly opět pohonné hmoty, které zlevnily o 9,2 procenta. Solidní úroda a pokles cen v zahraničí pomohly k poklesu cen potravin. Kromě sezónního poklesu cen zeleniny a ovoce, zlevnily také pekárenské a mléčné výrobky.

Listopad je měsícem mezi letní a zimní turistickou sezónou, což je patrné na cenách rekreace. Ceny v této oblasti minulý měsíc klesly o 3,3 procenta.

Stále ještě doznívá zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky. Ty se v listopadu zvýšily o dalších 0,9 procenta.

V příštích měsících bude desinflaci podporovat zpomalování hospodářského růstu a vzestup nezaměstnanosti. Již nyní začíná být zhoršování ekonomické situace patrné na cenách zboží dlouhodobé spotřeby. Osobní automobily v listopadu zlevnily o 2,0 procenta.

Výrazné zpomalování inflace ponechává otevřené dveře k dalšímu snížení úrokových sazeb ČNB, a možná i razantnímu. Počítáme s tím, že do Vánoc by mohly úroky klesnout o další polovinu procentního bodu. Této úvaze nahrává zhoršování ekonomické situace v zahraničí, listopadový propad českého vývozu a rychle ubývají počet pracovních míst naznačující brzký obrat ve vývoje nezaměstnanosti k horšímu.

Desinflace bude pokračovat v příštím roce. Hned v lednu ji podpoří zmizení vlivu daňové reformy. V polovině příštího roku by mohla inflace klesnout pod jedno procento. ČNB by tak mohla pokračovat ve snižování své klíčové sazby až k úrovni 1,75 procenta, případně 1,50 procenta.


Váš názor
 •  
  8.12.2008 10:35

  "V průběhu příštího roku by mohla klesnout pod jedno procento" To je vtip, že?
  Azazel
  • Ne neni to vtip
   8.12.2008 13:44

   Vzhledem k tomu, ze se na prelomu roku zmenila DPH z 5 na 9%, tak to nebude problem. Pravdepodobnejsi je v lednu kolem 1-2% ale nevidim problem i v 0-1% a dokonce i deflaci, ale to je krajni pripad, neprilis pravdepodobny.
   PM
   • Re: Ne neni to vtip
    8.12.2008 13:53

    Nesouhlasím, většina zvýšení, za které může DPH (což činilo tak 2-2.5%) byla obchodníky promítnuta do cen již před novým rokem ... jde tedy z velké části o pokles který pozorujeme nyní (hlavně u těch potravin). Dále nezpomínejme, že od nového roku se dost dramaticky zvýší ceny energií... Já osobně počítám v lednu s 3.5-4%
    Azazel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data