Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční krize dolehla na developerské projekty, mnohé se zpozdí

Finanční krize dolehla na developerské projekty, mnohé se zpozdí

15.12.2008 17:23
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Globální finanční krize už zamávala s mnohými plány tuzemských developerů. Výstavba se kvůli krizi pravděpodobně nezastaví, ale firmy můžou jejich realizaci na čas odložit. Určitě však výstavba nebude po dobu trvání krize postupovat příliš rychle, vyplynulo z ankety ČTK mezi odborníky na realitní trh. Některé developerské projekty v Praze i regionech už investoři pozastavili.

Experti se obecně shodují v tom, že doba výstavby se kvůli krizi protáhne. "Je velmi pravděpodobné, že většina těchto projektů bude odložena kvůli ekonomické krizi, a to hlavně kvůli problémům s financováním," řekl ČTK Stuart Bloomfield z poradenské firmy CB Richard Ellis.

Banky developerům ztížily přístup k úvěrům, požadují po nich větší podíl vlastních zdrojů, stejně jako větší počet předem prodaných bytů nebo pronajatých kanceláří.

"Podle posledních informací z bankovního sektoru je možné získat financování pouze na menší projekty v objemu do 150 až 200 milionů korun," řekl Jan Kovařínský z poradenské společnosti King Sturge. "U větších projektů v objemu nad 200 milionů korun se poskytování úvěrů ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku de facto zastavilo z důvodu nedostatku peněz na mezibankovním trhu," dodal.

Dokládají to mnohé příklady z celé země. Například v centru Ostravy zůstane na místě budoucí Nové Karoliny na území bývalé koksovny staveniště na neurčito. Společnost Multi Development v polovině listopadu oznámila, že kvůli krizi dočasně pozastaví výstavbu bytových domů i obchodně-zábavního centra. Stavební práce pokračují jen na budoucím administrativním objektu, a to díky spolupráci se společností Passerinvest Group.

V Brně zase už půl roku stojí výstavba jednoho z největších domů v areálu Spielberk Office Center. Developerská společnost CTP Invest projekt odložila kvůli jiným investičně náročným aktivitám a plánuje ho znovu rozjet příští rok. Stavět se zatím nezačne ani v brněnských Černovicích.

Příkladem dopadů krize je také zdržení výstavby komplexu složeného z hotelu, bytů a administrativně-obchodního centra v Ústí nad Labem. Společnost Czech Property Investments (CPI) chtěla mít centrum původně hotové na jaře příštího roku, ale letos prozatím plánovanou výstavbu pozastavila.

Ne vždy se ale projekty posouvají kvůli finanční krizi nebo nezájmu lidí o bydlení. Příčinou mohou být také průtahy při stavebním řízení.

Například v Plzni se odkládá start pěti velkých bytových projektů kvůli změnám územních plánů a posunům v projednávání územních a stavebních povolení. Kvůli námitkám obyvatel na sídlišti Broumovská se zpožďuje i výstavba osmnáctipodlažního domu v Liberci.

Patrný je také pokles poptávky po nových bytech. "Lidé jsou nejistí, více si vybírají. U standardních projektů musí developeři nabídnout něco navíc," řekla ředitelka plzeňské realitní kanceláře Pubec Michaela Džupinová. Vliv na zájem kupujících mají především lokalita, dopravní dostupnost, použité stavební materiály, architektonické zajímavosti a samozřejmě cena. "Je zřejmé, že době, kdy si Češi kupovali v podstatě jakoukoli novou nemovitost, definitivně odzvonilo. Nároky stoupají," potvrdil ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz Petr Illetško.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá
9:00Rozbřesk: Jestřábí vyznění prognózy versus opatrná bankovní rada
8:59Trhy se po technologickém propadu zotavují, ale Amazon zůstává pod tlakem  
6:08Průzkum: Investoři věří akciím víc než dluhopisům. Dolar čeká další pokles, zlato naopak růst
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost