Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
GM by nemusela žádat další státní pomoc pro své přežití

GM by nemusela žádat další státní pomoc pro své přežití

07.01.2009 15:36

Největší americká automobilka General Motors má díky vládním úvěrům dostatečné prostředky na pokrytí nejhoršího scénáře, který popsala před měsícem americkému Kongresu, a nebude tak žádat další pomoc za předpokladu, že se ekonomika vzchopí, uvedla agentura Bloomberg. 

Ministerstvo financí Spojených států se zavázalo k pomoci ve výši až 13,4 miliardy dolarů na pokrytí účtů GM (4 USD, 6,20%) a dalších 6 miliard na podporu pro poskytovatele úvěrů GMAC, který pro GM zajišťuje leasing vozů a podporu dealerů. Prezident Bush k záchraně GM přistoupil poté, co automobilka uvedla, že by neměla dostatek financí pro pokrytí prosincových nákladů.

„Překlenovací úvěr 13,4 miliardy dolarů pro GM spolu s další transakcí ve prospěch GMAC splňuje naše požadavky na likviditu v rámci scénáře nastíněného v prosinci Kongresu,“ uvedl včera mluvčí automobilky.

Detroitská automobilka na začátku prosince uvedla, že podle jejího nejhoršího scénáře pro rok 2009 dosáhnou prodeje vozů v USA 10,5 milionu kusů. Před dvěma dny GM dodala, že podle odhadu založeného na současných ekonomických očekáváních se letošní prodeje vozů v Americe budou pohybovat v rozmezí 10,5 milionu až 12 milionů.

Společnost General Motors v současnosti jedná s největší odborovou organizací o ústupcích, snižuje úroveň zadlužení a ruší značky a distribuci v rámci plánu na restrukturalizaci, aby ukázala, že bude schopna peníze splatit. Automobilka musí americké vládě odevzdat zprávu popisující posun ve vývoji dne 17. února a závěrečnou zprávu pak k 31. březnu. Pokud plán neprojde přezkoumáním vlády, musela by automobilka veškeré dluhy splatit.

“Vše závisí na mnoha faktorech, které se velmi obtížně předpovídají, jako například na velikosti trhu,“ uvedl pro Bloomberg John Casesa, bývalý analytik pro automobilový průmysl u Merrill Lynch (12 USD, 0,00%), v současnosti partner Casesa Shapiro Group v New Yorku. „Podíl GM na trhu, zdraví ekonomiky a aktivity konkurence jsou všechno neznámé,“ doplnil Casesa.

Prodej automobilů ve Spojených státech se v loňském roce propadl o 18 procent na 13,2 milionu vozů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 1992 a zaznamenal nejvýraznější pokles od roku 1974. V posledním měsíci loňského roku se prodeje propadly o 36 procent, když ani rozsáhlé slevy a zvýhodněné úvěry nedokázaly převážit nad ekonomickou nejistotou spotřebitelů.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba