Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propad průmyslu v ČR a další špatné zprávy... denní přehled Trhy, data, výsledky

Propad průmyslu v ČR a další špatné zprávy... denní přehled Trhy, data, výsledky

14.01.2009 18:07
Autor: 

Průmyslová výroba v ČR se v listopadu propadla o 9,2 % ve srovnání s předchozím měsícem, resp. o 17,4 % meziročně (odhad: -8,9 %). Za výrazně horšími výsledky stojí především automobilový průmysl a hutě. Propad objednávek o 30 % dokresluje chmurné vyhlídky.

Průmysl v eurozóně zaznamenal v listopadu pokles o 1,6 % (odhad: -2,1 %) meziměsíčně, resp. 7,7 % meziročně. Ze zemí eurozóny hlásí výrazný propad zejména Španělsko (-15,1 %).

• Agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých státních dluhopisů Řecka o jeden stupeň na A minus. Důvodem je kombinace relativně vysokého veřejného dluhu a zhoršování konkurenceschopnosti řecké ekonomiky. CDS spread řeckých státních dluhopisů (5Y) v reakci na zprávu stoupl o 14 bps na 246 bps, výnos 10letého státního dluhopisů stoupl o 2 bps, aténská burza klesla o 5,5 %.

HDP Německa se loni zvýšil o 1,3 % po růstu o 2,5 % v roce 2007, oznámil dnes německý statistický úřad. Z těchto předběžných dat lze odvodit, že v posledním čtvrtletí došlo k poklesu ekonomického výkonu o 1,5-2,0 %, což by byl nejhorší kvartální propad od roku 1987.

• Další špatné zprávy dnes potopily bankovní sektor, jehož ztráty se blížily 10%. Deutsche Bank nepříjemně překvapila trhy, když oznámila za 4Q08 ztrátu 4,8 mld. EUR. S další negativní zprávou přišli analytici Morgan Stanley, kteří očekávají, že největší evropská banka HSBC bude muset navýšit kapitál až o 30 mld. USD a snížit dividendy na polovinu.

Maloobchodní tržby v USA se v prosinci snížily o 2,7 % (odhad: -1,2 %) po revidovaném poklesu o 2,1 % v listopadu. Tržby bez automobilů klesly dokonce o 3,1 %. Rostoucí nezaměstnanost a opatrnější přístup bank si vybírá svou daň v maloobchodním prodeji.

• Futures na americké akcie dnes opět oslabily na základě špatných ekonomických výsledků. S&P500 Futures dnes propadl o 2.2% na 848.

• V jihovýchodní Asii se snižují úrokové sazby. Po snížení klíčové sazby indonéské centrální banky o 50 bps na 8,75 % minulý týden dnes snížila svou hlavní sazbu o 75 bps na 2,2 % thajská centrální banka. Thajsko, které je podobně otevřenou ekonomikou jako ČR (podíl export/HDP na 70 %), čelí výraznému zhoršování ekonomické situace.

• Cena ropy absorbuje další dávku negativních ekonomických dat a informaci o růstu zásob ropy a benzínu v USA a klesá 4 % na 37,60 USD/barel.


Patria Finance Research


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.06.2026
8:50Rozbřesk: Paradoxy tuzemského trhu práce
8:37USA provedly odvetné údery na Írán, trh čeká na americkou inflaci. Evropa otevře v plusu  
6:04Siegel: Fed nechce zopakovat svou předchozí inflační chybu
09.06.2026
18:10Setrvačné akcie jsou opět v kurzu. Jak se chovají během nafukování a vyfukování bubliny?
16:49KKCG Financing a.s.: Oznámení o osmé výplatě úrokového výnosu
15:49Analytický radar: AI rally nekončí. Hardware bere vše, software krvácí a lano se začíná napínat
14:43Silná data z trhu práce mění očekávání. Trh začíná počítat s růstem sazeb  
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y