Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
RBS očekává největší ztrátu v britské historii

RBS očekává největší ztrátu v britské historii

19.01.2009 10:08
Autor: 

Britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland Group oznámila, že by kvůli zhoršení úvěrové krize za loňský rok mohla vykázat ztrátu ve výši až 28 mld. liber (41 mld. USD), což by byla největší dosud vykázaná ztráta společnosti ve Velké Británii.

RBS (26 GBp, -24,50%) sdělila, že ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se podmínky na finančních a úvěrových trzích dále zhoršily a ztráta banky za toto období se bude pohybovat mezi sedmi a osmi miliardami liber. Celoroční ztráta však bude ze značné části vyplývat i z nákladů na převzetí části nizozemské skupiny ABN Amro . Tento náklad dosáhne až 20 miliard liber.

K akvizici aktiv investičního bankovnictví ABN Amro došlo tři měsíce před vypuknutím úvěrové krize a britský ministr financí Alistair Darling ji dnes podle agentury Bloomberg označil jako "katastrofální".

Banka dále uvedla, že za loňský rok očekává odpisy z úvěrového trhu ve výši 8 mld. GBP, zejména pod tíhou ztrát z amerických CDO´s. Ztráty z odpisů pohledávek by mohly dosáhnout dalších 7 mld. liber, a to včetně jedné miliardy z pohledávky zbankrotované chemické společnosti Lyondell Chemical. "Všichni si můžeme být jisti, že zde budou další značné úvěrové ztráty, ale nejsme si jisti tím, v jakém objemu a kdy," uvedl CEO společnosti Stephen Hester.

RBS informovala o odhadu výsledku za loňský rok poté, co britská vláda oznámila svůj již druhý záchranný plán pro bankovní sektor. Vláda uvedla, že se opět zaručí za špatná aktiva v bankovním sektoru za desítky miliardy liber. RBS pak podpoří tím, že vymění prioritní akcie, které na této bance má, za akcie kmenové. Stát by tak mohl zvýšit podíl v bance z 58 na 70 %.

RBS v uplynulých 12 měsících přišla o 90 % své tržní hodnoty.

Zdroj: Bloomberg, ČTK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
22:01Akcie smazaly část zisku po zveřejnění zápisu Fedu  
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC