Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Protikrizový plán NERV počítá v letošním roce s propadem ekonomiky o dvě procenta

HN: Protikrizový plán NERV počítá v letošním roce s propadem ekonomiky o dvě procenta

09.02.2009 8:17
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Národní ekonomická rada vlády (NERV) přepokládá ve svém protikrizovém plánu, že se ekonomika letos propadne až o dvě procenta. Informaci potvrdil v pondělních Hospodářských novinách i premiér Mirek Topolánek (ODS).

Dvouprocentní pokles ekonomiky by byl vůbec největším propadem v historii samostatného Česka a měl by dalekosáhlé důsledky. Výrazně víc by rostla nezaměstnanost, stát by méně vybral na daních nebo na pojistném a schodek státního rozpočtu by vzrostl z plánovaných 74 na víc než 100 miliard. To by byl nejhorší výsledek od roku 2003, kdy vláda Vladimíra Špidly hospodařila i kvůli povodním s deficitem 109 miliard.

Topolánek chce do boje s krizí nalít dvě procenta HDP, což je zhruba 75 miliard korun. "Dvě procenta HDP to určitě budou," říká premiér. Do této částky už počítá víc než 30 miliard, o které stát přišel kvůli snížení sociálního pojištění a daní firmám o jedno procento, které proběhlo na začátku roku.

Vlajkovou lodí boje proti krizi by mělo být snížení sociálního pojištění pro zaměstnavatele celkem o 18 miliard. Čím míň přitom zaměstnanec vydělává, tím větší slevu na pojištění na něj zaměstnavatel dostane. Nejvyšší slevu, zhruba 700 korun, dostanou firmy na zaměstnance, který bere minimální plat. Naopak za člověka, který bere víc než 26 tisíc, už firma slevu mít nebude. Kromě snížení sociálního pojištění počítá protikrizový plán NERVu se zrychlením odpisů, například počítačů nebo aut, a také s vyššími garancemi za provozní a exportní úvěry českých firem.

Spolu s tím by měl stát rychleji firmám vracet DPH a snížit zálohy na daně z příjmů.

Jednou z nečekaných novinek je i legalizace "švarcsystému", který spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá "nezávislé" živnostníky, čímž ušetří velké peníze za zdravotní a sociální pojištění. "Pokud budou lidé nuceni odcházet ze standardního zaměstnání, pak podpora čehokoliv, co není princip - zůstanu doma na podpoře, a uvidím, jak to dopadne, je dobrá," řekl Topolánek.

Vláda by měla protikrizový balík schválit příští pondělí. Dva dny na to by ho měl Topolánek představit poslancům.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2026
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995
10:21FX Strategie: Fed s novým šéfem může otřást dolarem a ČNB je na rozcestí  
9:01Rozbřesk: Ropné šoky už nejsou, co bývaly. Pokles cen ropy může být ještě výraznější
8:58NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
8:50Evropa zpochybňuje dohodu s Íránem, SpaceX pokračuje v letu vzhůru a Japonsko má nejvyšší sazby za 31 let  
6:04Chanos: SpaceX začala jen přeprodávat čipy, reálný byznys je Starlink
15.06.2026
22:00Akciové trhy v očekávání míru na blízkém východě vystřelily vzhůru  
17:46Co je opakem bubliny a kam míří zisková polarizace?
17:00PODCAST Týdenní výhled: Hormuz se otevře. Zasedne Fed i ČNB. A SpaceX po IPO vyletěla  
16:20Dobré zprávy z Blízkého východu uklidnily trh. Výnosy před zasedáním Fedu klesají
14:07USA vnímají AI jako strategickou zbraň. K nejlepším modelům se svět nedostane
13:24EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů z rozhodnutí emitenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb