Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Conference Board: Americká ekonomika nemůže přežít tři gigantické automobilky

Conference Board: Americká ekonomika nemůže přežít tři gigantické automobilky

19.02.2009 11:08
Autor: mediafax

NEW YORK (MEDIAFAX) - Americká ekonomika nemůže obstát při existenci tří gigantických automobilek – General Motors (GM), Ford a Chrysler, kdysi chlouby amerického průmyslu. Řekl to hlavní ekonom vlivné neziskové výzkumné skupiny The Conference Board Ken Goldstein, uvedla dnes agentura RIA Novosti.

„Očekáváme radikální změny v americkém automobilovém průmyslu. Z ´velké trojky´ (jak říkají v USA trojici velkých automobilek) se určitě stane ´velká dvojka´ a možná dokonce ´velká jednička´,“ řekl Goldstein.

GM a Chrysler v úterý oznámily, že v zájmu svého zachování potřebují dalších 21,6 miliardy dolarů. GM už dostala vloni 13,4 miliardy dolarů vládních úvěrů, nyní žádá dodatečných 16,6 miliardy dolarů. Chrysler požaduje k dřívějším čtyřem miliardám dolarů dalších pět miliard a hrozí, že pokud vláda úvěr neposkytne, firma zažádá o bankrot.

Největší americké automobilky půjdou podle Goldsteina cestou fúzí a akvizic a budou vyrábět nové generace automobilů. GM pracuje na spuštění sériové výroby elektromobilu.

„Přežít v podmínkách hluboké deprese a vypustit na trh novou generaci vozů GM si například vyžádá asi tři roky. Velké automobilky potřebují finanční most, po kterém budou moci přejít z deprese k růstu. Nicméně, automobilový průmysl vyžaduje restrukturalizaci,“ řekl Goldstein.

Domnívá se, že výrobci automobilů budou muset radikálně snížit náklady na produkci, aby udrželi konkurenceschopné ceny na světovém trhu.

Hodina práce v továrnách ´velké trojky´ například stojí 58 dolarů, což je výrazně více, než cena práce v zahraničních automobilkách, které jsou na území USA. Ta je totiž 49 dolarů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data