Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: USA údajně poskytnou pojišťovně AIG dalších 30 miliard dolarů

ČTK: USA údajně poskytnou pojišťovně AIG dalších 30 miliard dolarů

02.03.2009 8:18
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

New York (ČTK) - Americká vláda dá za akcie obří pojišťovny AIG (0,42 USD, -19,23%) zhruba 30 miliard dolarů. Dva informované zdroje v noci na dnešek uvedly, že pomoc pojišťovně zahrne i vstřícnější podmínky pro dřívější vládní investice do akcií AIG a nižší úrokové sazby na úvěry od státu. AIG zřejmě zveřejní největší ztrátu ve své historii a snaží se prodat aktiva.
 
Zdroje uvedly, že správní rada pojišťovny schválila nový plán vládní pomoci v neděli. Bude to třetí krok, kterým se stát snaží AIG zachránit.
 
Zároveň jde o další krok, jak se regulátoři ve Spojených státech snaží zachraňovat největší instituce ve finančních službách. Vláda minulý týden rozhodla, že zvýší svůj podíl v bance Citigroup až na 36 procent. Banka přitom již miliardy dolarů od amerických daňových poplatníků spolkla.

AIG, kdysi pojišťovna s nejvyšší tržní hodnotou, má takové rozpětí na světovém finančním trhu, že by její krach měl příliš tvrdé následky. "Vláda si skutečně nemůže dovolit nechat AIG padnout. Doufejme, že třetí pomoc zabere," uvedl analytik Robert Haines ze společnosti CreditSights. Připomněl, že partnery AIG jsou především evropské banky, pro něž by bylo odmítnutí pomoci americkou vládou značnou ranou, napsala agentura Reuters.

Další státní pomoc pro AIG vyjde jednoznačně laciněji než ji nechat padnout a ohrozit tím celou ekonomiku, řekl jeden ze zdrojů agentuře AP. Vláda podle něj oznámí nová opatření dnes dopoledne. Kroky mají zlepšit pozici AIG při prodeji aktiv a mají jí zajistit přežití z dlouhodobého pohledu. Očekává se, že AIG oznámí za čtvrté čtvrtletí ztrátu kolem 60 miliard dolarů.

AIG již od státu dostala kolem 150 miliard dolarů a vláda USA v ní drží kolem 80 procent. Nový kapitál 30 miliard nedostane pojišťovna hned, ale bude je mít jako rezervu. Tyto peníze půjdou z programu na očištění finančního sektoru od problémových aktiv (TARP). Z něj již AIG získala 40 miliard.

Nový plán také navrhuje, aby centrální banka Fed převzala podíly ve dvou zahraničních divizích pojišťovny. Fed tak získá asijskou American International Assurance Co. a American Life Insurance Co., která podniká v pěti desítkách zemí. AIG za to nebude muset Fedu splatit 38 miliard dolarů půjček s úroky. V úvěrovém programu Fedu má AIG k dispozici ještě 20 až 25 miliard dolarů.
 
Problémy v AIG nevyvolaly její aktivity kolem pojištění, ale vznikly v jejích divizích finančních služeb. Potíže jí způsobilo zejména pojištění cenných papírů vázaných na hypotéky a další aktiva s vyšším rizikem nesplácení.

Páteční obchodování uzavřely akcie AIG na 42 centech. Ještě před rokem se přitom prodávaly za 49,50 dolaru. Za finanční krize, která nabrala tempo loni v září, tak ztratila AIG téměř celou tržní hodnotu, dodává AP.


Váš názor
  •  
    02.03.2009 8:38

    to zní, jak kdyby ji znárodňovaly - (Americká vláda dá za akcie obří pojišťovny AIG (,42 USD, -19,23%) zhruba 30 miliard dolarů.)
    rizoto
    • Gigantická ztráta
      02.03.2009 13:02

      AIG ve 4Q se ztrátou (bez jednorázových položek) ve výši 14,17 USD /akcii, trh čekal 0,37 USD.... Tak to je síla!!! 40x větší ztráta než byl konsenzus-pokud to teda není tisková chyba.
      VSE LIMITED
    •  
      02.03.2009 9:44

      Myslím, že ještě tento měsíc bude dobrá k nákupu kolem 0,10 USD
      vrtak
Aktuální komentáře
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem
13:40Novo Nordisk to s Alzheimerem nevzdává. I přes neúspěch studií ukázal semaglutid potenciál
12:16Šéf Anthropicu: Některé firmy to s investicemi do AI přehánějí
10:58Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem dnes od 15:00!
10:39Koruna slábne po inflačním překvapení, zatímco akcie se sunou dál vzhůru  
10:27J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
10:07Jan Bureš: Průměrná mzda zvolnila, stále však bude živit rychlý růst spotřeby
9:33Inflace v listopadu zvolnila, meziměsíčně ceny klesly
9:26Karo Leather klesl ve 3. čtvrtletí provozní zisk, mírně vzrostly tržby. Firma se připravuje na Prime Market a zpětný odkup akcií
8:47Rozbřesk: NBP snižuje sazby na 4 procenta, ale konec cyklu to být ještě nemusí
8:41Výsledky Karo Leather, velký zájem o japonské dluhopisy, evropské futures v zeleném  
6:10Morgan Stanley: Trhy budou Fedu diktovat, co má dělat. Akcie míří k novým rekordům
03.12.2025
15:58Traders Talk: O Santa Rally rozhodne Fed, technologie se drží a zlato má prostor růst
15:07Je zahraniční kapitál do USA nasáván nebo je tam tlačen?
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Victoria's Secret & Co (10/25 Q3, Bef-mkt)