Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ŠÚ očakáva v prvom polroku rast HDP o 0,8 %

ŠÚ očakáva v prvom polroku rast HDP o 0,8 %

05.03.2009 10:45
Autor: SITA

BRATISLAVA (SITA) - Štatistický úrad SR (ŠÚ) predpokladá, že rast hrubého domáceho produktu bude v tomto roku ďalej spomaľovať. Podľa prognózy vybraných ukazovateľov by totiž podľa štatistikov mal reálny hospodársky rast za prvý polrok tohto roka dosiahnuť iba 0,8 %. Inštitút informatiky a štatistiky (Infostat) pri ŠÚ dokonca očakáva, že hospodárstvo Slovenska za prvých šesť mesiacov roka 2009 poklesne o 1,3 %.


Napriek výraznému hospodárskemu spomaleniu však štatistici stále očakávajú mierny medziročný rast zamestnanosti. Tá by mala podľa ich odhadov v prvom polroku medziročne stúpnuť o 0,4 % na 2,408 mil. osôb. Koncom roka 2008 však v slovenskom hospodárstve pracovalo 2,434 mil. ľudí. Naopak medziročný pokles zamestnanosti za prvý polrok o 0,3 % očakáva Infostat. Miera nezamestnanosti by za prvých šesť mesiacov tohto roka mala podľa ŠÚ dosiahnuť 10,4 % a podľa Infostatu 10,5 %. Počet nezamestnaných by tak mal oproti 257,5 tis. osôb z konca minulého roka v prvom polroku vzrásť na zhruba 280 tis. ľudí.


Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v národnom hospodárstve by si však mala udržať rast, aj keď miernejší. Kým v minulom roku stúpla o 8,1 % na 21 782 Sk (723,03 €), v prvom polroku by podľa štatistikov mala vzrásť o ďalších 5 % na zhruba 22 000 Sk (730,27 €). Miera inflácie by pritom mala koncom prvého polroka tohto roka podľa ŠÚ dosiahnuť 3,4 % a podľa Infostatu 3,0 %. V priemere za celý prvý polrok štatistici odhadujú rast spotrebiteľských cien na úrovni 3,4 % a Infostat na 3,3 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.