Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhopisům se dostalo podpory od BoE a ECB... a další zprávy z trhů dluhopisů

Dluhopisům se dostalo podpory od BoE a ECB... a další zprávy z trhů dluhopisů

06.03.2009 10:46
Autor: 

Americké dluhopisy včera posilovaly a výnosová křivka zploštěla, když výnosy na jejím delším konci ztratily až 16 bps. Ceny pevně úročených papírů poslal vzhůru akciový trh, jehož hlavní indexy odepsaly přes 4 %. Jejich pokles iniciovalo varování GM o hrozbě bankrotu a možnost snížení ratingu velkých bank, k tomu se přidaly obavy z propadu dnešních payrolls. V takovém prostředí vyššímu růstu dluhopisů bránily již jen obavy z přílivu čerstvých papírů v příštím týdnu. Podle plánu by to mělo být za 63 mld. $ a letošní objem všech emisí nejspíše vzroste nad 2000 mld. $.

Dnes se pozornost soustředí na únorovou změnu počtu pracovních míst. I když včerejší nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti vykázaly o něco málo lepší číslo, 639 tisíc nových žádostí je číslem hrozivě naznačujícím, že ani u payrolls nelze čekat zlepšení. Ranní obchodování v Asii však začíná vybíráním zisku ze včerejšího růstu cen dluhopisů, futures na americké akcie se pohybují kolem nuly, proto korekce nemusí mít dlouhé trvání. Trhy budou opět řešit dilema slabá ekonomika versus přemíra nových emisí. Slabé payrolls proto posílí Treasuries, o něco lepší hodnota je může oslabit.

Evropská výnosová křivka včera zploštěla a výnosy na delším konci ztratily až 12 bps. První podporu dostaly dluhopisy po snížení sazeb Bank of England o 0,5 % a zprávách o výkupu středních a delších splatností guiltů. K tomu se přidala ECB, která podle očekávání snížila sazby rovněž o 0,5 % a prezident Trichet nevyloučil další možnost snížení sazeb. Další opatření, jako výkup dluhopisů ale zatím odložila. Výnosy krátkých splatností, které po BoE dosáhly historického minima, naopak o 1 bps vzrostly, Trichetův komentář se zdál málo holubičím a index Eonia naznačuje další pokles sazeb v horizontu 3-6 měsíců.

Dnešek je již bez čerstvých dat. Včerejší růst cen dluhopisů by měl iniciovat vybírání zisků. Další impulz pak dodají americké payrolls. Slabá hodnota vrátí dluhopisy opět do hry o přízeň investorů.

Česká výnosová křivka při mírně nadprůměrných objemech obchodů ve čtvrtek zestrměla. Výnosy na kratším konci oslabily po snížení sazeb od BoE a ECB a v očekávání jejich poklesu i na zasedání ČNB koncem měsíce. Středním a delším splatnostem pak výnosy ještě vzrostly.

Dnešek je bez nových impulzů. Americké payrolls budou zveřejněny krátce před koncem obchodování, a tak jejich dopad bude minimální. Stávající výnosy na delším konci křivky přesahující 5 % ale mohou již být pro některé investory zajímavé, výnosová křivka by proto mohla poněkud zploštět.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2026
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  
14:12Tchaj-wan zadržel trojici pašeráků, kteří měli do Číny tajně dostat servery se zakázanými čipy od Nvidie
13:24Tržní hodnota jihokorejské SK Hynix překonala hranici jednoho bilionu dolarů
13:19Proč akcie energetických společností dál nerostou?
11:19„Vlajka“ na grafech. Jak rozpoznat technickou formaci, která předchází prudké rally  
10:51Technologická rally jede dál, sentiment je slušný i dnes v Evropě  
9:42Rozbřesk: Snění o volatilnější koruně. Je „klidná koruna“ nový normál?
8:51SK Hynix a Micron překonaly bilionovou valuaci, Eli Lilly utrácí miliardy za vakcínové firmy a futures jsou smíšené  
6:01FDA uvolňuje pravidla pro vapování, na americký trh zamíří stovky nových produktů
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data