Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ADB: Cena globálních aktiv klesla loni o 50 bilionů dolar

ADB: Cena globálních aktiv klesla loni o 50 bilionů dolar

09.03.2009 14:49
Autor: mediafax

MANILA (MEDIAFAX) - Cena globálních aktiv, která zahrnují akciové burzy, dluhopisy či měny, klesla v loňském roce o 50 bilionů dolarů, což je ekvivalent ročního světového HDP. Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu Asian Development Bank (ADB).
 
Za ohromnou ztrátu na ceně aktiv jsou z více než poloviny zodpovědné poklesy na globálních akciových trzích, jejichž cena se podle zprávy ADP loni snížila o 28,7 bilionů dolarů. Z geografického hlediska, region Asie bez Japonska ztratil 9,6 bilionu dolarů, region Latinské Ameriky pak 2,1 bilionu dolarů. Údaje o dalších regionech zpráva ADP podle agentury Bloomberg neuvádí.

"Ztráta finančního bohatství je obrovská, a důsledky pro světovou ekonomiku budou bohužel odpovídající," komentoval data Claudio Loser, autor zprávy a bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF). Důvodem ztráty jsou zejména důsledky globální ekonomické krize, která se vyvinula z americké hypoteční krize. "Tato krize je první univerzální krizí v historii lidstva," myslí si Michel Camdessus, bývalý výkonný ředitel MMF.

Podle Světové banky by měla globální ekonomika v letošním roce poprvé od roku 1945 poklesnout (více ZDE), MMF podle své lednové zprávy očekává růst o 0,5 procenta, nicméně připouští možnost sestupné revize až do záporného teritoria.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
13:45Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data