Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Zlotý mírně posílil, průmyslová výroba také... a další devizové zprávy

    Zlotý mírně posílil, průmyslová výroba také... a další devizové zprávy

    19.03.2009 9:49
    Autor: 

    Česká koruna v průběhu včerejšího dne spolu s ostatními měnami regionu v předvečer zasedání FOMC oslabovala. Zejména trh v ČR a Polsku mohl být pod tlakem těch, kteří chtěli využít předchozích silnějších úrovní domácí měny k tomu, aby uzavřeli své nevýhodné pozice ve forexovém zajištění. Měnový pár EUR/CZK se tak dostal až nad hranici 27,0.
     
    Výstupy ze zasedání FOMC jasně implikují slabší dolar, což by koruně mohlo pomoci i v měnovém páru EUR/CZK. Zatím se tak však neděje, což může být způsobeno jednak nejistotou, jak dopadnou diskuze uvnitř EU ohledně pomoci východní Evropě, a jednak koruně nemusí svědčit náznaky domácí politické nestability.

    Americký dolar ztratil vůči euru figuru, což měly na svědomí dvě významné zprávy. Za prvé, míra inflace v USA zatím neklesla pod psychologickou nulu, což byla dobrá zpráva pro rizikovější aktiva (a tedy i euro). Za druhé, těžkou ranou pro dolar bylo rozhodnutí Fedu, že bude skupovat vládní dluhopisy. Měnový pár EUR/USD to tak vyslalo nad hranici 1,34, což je poměrně výrazný technický signál, který může otevřít cestu k dalšímu oslabení.

    Dnes se trh bude snažit vstřebat to, co včera FOMC zasel – minimálně do té doby, než přijdou další důležitá data z trhu práce a index podnikatelské nálady z Philly Fedu. Data mohou náladu na akciovém trhu opět zhoršit, ale je otázkou, zdali to povede k výraznější korekci. Každopádně sentiment vůči dolaru bude v následujících dnech spíše negativní.

    Zlotý ve středu mírně posílil, po ranních EUR/PLN 4,45 končil den na 4,4870, přitom v průběhu dne spolu s ostatními středoevropskými měnami ztrácel a korekci zažil až později s oslabováním dolaru. Přitom domácí průmyslová výroba meziměsíčně již posílila a vzrostla i výrobní inflace. Další z centrálních bankéřů v průběhu dne pak svým projevem podpořil nové, tentokrát opatrné, snížení sazeb.

    Dnešek je bez čerstvých statistik. Obavy z vývoje po rozhodnutí FOMC se mohou zpočátku projevit negativně na rizikovějších měnách včetně zlotého. Později by se ale měla situace uklidnit a zlotý by mohl část svých ztrát smazat. 

    Forint včera posílil, po úvodních EUR/HUF 297,20 končil den na 296,50. Vývoj měnového páru byl stejný jako u koruny a zlotého. Oslabování v průběhu dne se později odpoledne zlomilo a forint po rozhodnutí Fedu své ztráty smazal.

    Dnešní růst lednových mezd bude mít na trh sotva nějaký vliv. Oslabení dolaru ale iniciovalo oslabování středoevropských měn. Také u forintu čekáme později uklidnění a částečnou korekci ztrát. Celková změna by tak nemusela být výrazná. 

    (ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

    Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data