Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR odmieta prijatie záchranného balíka pre strednú Európu

ČR odmieta prijatie záchranného balíka pre strednú Európu

19.03.2009 15:21
Autor: SITA

PRAHA 19. marca (SITA, Reuters) - Česko odmietne prijatie finančného záchranného balíčka pre strednú a východnú Európu na summite Európskej únie (EÚ), ktorý sa vo štvrtok začína v Bruseli. Českému ekonomickému denníku E15 to vo štvrtok povedal český premiér Mirek Topolánek, ktorého krajina v súčasnosti predsedá únii. Prijatie takéhoto balíka by podľa Topolánka rozdelilo Európu a vyvolalo by paniku na trhoch. "Jednoznačne odmietame blokové usporiadanie. Vytvorenie balíčka pre časť kontinentu by vyvolalo zbytočnú paniku na trhoch," vyhlásil český premiér. Niektorí lídri EÚ chcú zvýšiť pomoc pre strednú a východnú Európu. Topolánek v tom však vidí "pokračovanie veľmi diskutabilnej negatívnej propagácie tejto časti Európy". Ekonomické problémy každej krajiny treba podľa neho riešiť individuálne. ČR preto navrhuje posilnenie úlohy Medzinárodného menového fondu, na čom by sa mali lídri EÚ na summite dohodnúť.


Česká republika odmieta aj nové fiškálne stimuly v rámci Európskej únie. "Niektorí z nás ešte celkom nerealizovali naše národné plány na oživenie ekonomík, takže nepoznáme ich vplyv. Nemá zmysel prijímať nové balíčky," povedal Topolánek vo štvrtok novinárom. Podobný zdržanlivý postoj k otázke ďalších vládnych výdavkov na balíčky ekonomických stimulov zaujala pred summitom EÚ aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Nemecká líderka vo štvrtok v parlamente uviedla, že jej krajina na podporu ekonomiky vynaložila viac peňazí, ako mnoho iných štátov a pred tým, ako bude uvažovať o ďalších stimuloch, počká na to, ako sa vplyv vládnych výdavkov prejaví. Nemecko už schválilo dva balíčky ekonomických stimulov v celkovej sume zhruba 81 mld. eur. Na napumpovanie ďalších financií do svojich ekonomík vyzývajú európske krajiny Spojené štáty. Americký ekonóm Paul Krugman, ktorý je nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu, tento týždeň vyhlásil, že fiškálne výdavky Európskej únie sú nedostatočné na to, aby vdýchli nový život recesiou postihnutej ekonomike. Podľa jeho názoru je nedostatočný ani plán amerického prezidenta Baracka Obamu a reakciu Európy na recesiu označil za sklamanie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů