Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA poskytne 5 mld. USD dodavatelům autodílů velkých automobilek

USA poskytne 5 mld. USD dodavatelům autodílů velkých automobilek

19.03.2009 17:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké ministerstvo financí ve snaze stabilizovat rozvrácený automobilový průmysl poskytne finanční pomoc ve výši až 5 mld. USD dodavatelům automobilových součástek velkým detroitským automobilkám. Uvedla to dnes agentura AP.

Pomoc by měla jít z programu na záchranu problematických aktiv (TARP). Vláda bude poskytovat peníze na součástky, které velcí dodavatelé dodali tzv. velké trojce automobilek (General Motors, Chrysler (29,72 USD, 3,34%) a Ford (2,41 USD, -2,43%) Motor), ale ještě za ně nedostali zaplaceno. Ministr financí Timothy Geithner uvedl, že program na podporu dodavatelů (Supplier Support Program) "pomůže stabilizovat kritickou součást amerického automobilového sektoru v průběhu obtížného období restrukturalizace, které je před námi".

"Program poskytne dodavatelským společnostem potřebný přístup k likviditě, aby jim pomohl splnit závazky vůči zaměstnancům a pokrýt jejich výdaje, a zároveň umožní automobilkám bezpečný přístup k součástem, které potřebují," uvedl Geithner.

Dodavatelé autodílů požadovali na stabilizaci automobilového sektoru pomoc až za 25 mld. USD a jednali s Obamovým krizovým štábem pro automobilový průmysl, který spravuje úvěry ve výši 17,4 mld. USD pro General Motors (2,89 USD, 9,47%) a Chrysler. Dodavatelé varovali, že více než 40 velkých dodavatelů autodílů již požádalo o bankrotovou ochranu a další by mohli následovat, pokud vláda nic neudělá. Výrobci automobilových součástek zaměstnávají v celé zemi asi 600.000 lidí. Ministerstvo financí přitom informovali, že odhadované platby za letošní březen od "velké trojky" budou na rizikové úrovni 2,4 mld. USD ve srovnání s průměrnými 8,4 mld. USD/měsíc ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2025
14:38ČNB ponechala sazby beze změny
14:38ECB nechává sazby na místě a spoléhá se na přicházející data. Prognózu vylepšila
14:27Jádrový byznys Tesly tvoří jen zlomek její tržní hodnoty. Otěže převzala autonomie
13:57Ceny bytů v Česku rostou nejrychleji za poslední rok. Ve 3Q zdražily o 14,5 procenta
13:40Micron překvapil rekordními výsledky. Výhled tržeb na další kvartál převyšuje očekávání analytiků z Wall Street  
13:30Britská centrální banka podle očekávání snížila základní sazbu na 3,75 procenta
12:02MakroMixér: Ocel jako strategická surovina? Bez férových podmínek hrozí zánik
10:30Micron válcuje očekávání. Akcie po uzavření trhu přidávaly osm procent
9:12Rozbřesk: ČNB bez změny sazeb. Zajímavá bude reakce na odpuštění POZE a nižší lednovou inflaci
8:56J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q3 2025
8:43O sazbách rozhodne ČNB, ECB i BoE. Erste získává zelenou pro Santander a Micron roste  
6:08Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?
14:03Amazon podle médií jedná o investici deseti miliard dolarů do OpenAI
13:47Představenstvo WBD doporučuje akcionářům odmítnout nabídku od Paramountu, kterou považuje za nedostatečnou
13:23Komerční banka, a.s.: Jmenování nového nezávislého člena dozorčí rady
12:18Evropským trhům pomáhá ropa a inflace. Daří se hlavně Londýnu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.