Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Případ AIG: Američtí zákonodárci odhlasovali návrh 90% zdanění některých prémií

Případ AIG: Američtí zákonodárci odhlasovali návrh 90% zdanění některých prémií

20.3.2009 9:13
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Americká Sněmovna reprezentantů včera schválila návrh zákona, který státu umožní vzít si většinu prémií, které svým zaměstnancům vyplatila pojišťovna American International Group (AIG). Návrh, který zákonodárci odhlasovali s neobvyklou rychlostí, se vztahuje i na podobné případy v jiných firmách.

Pro sněmovnu bylo hlasování o tomto návrhu prioritou, protože ve Spojených státech se kvůli prémiím v AIG (1,62 USD, 17,39%) zvedla vlna odporu. Pojišťovna má totiž k dispozici státní pomoc do výše 180 miliard dolarů (až 3,53 bilionu Kč) a stát považuje výplatu prémií za plýtvání.

AIG vyplatila na prémiích zhruba 165 milionů dolarů, z toho 37 manažerů dostalo prémie alespoň milion dolarů. Pokud by návrh prošel ve stejné podobě i v Senátu, pak by stát mohl na vyplacené prémie uvalit daň do výše 90 procent. Senát ale podle agentury Reuters zváží jiný způsob, jak dostat prémie z AIG zpět.

Návrh ale předpokládá, že daň 90 procent by se vztahovala na prémie těch zaměstnanců, jejichž roční příjem přesahuje 250.000 dolarů (asi 408.000 měsíčně). Ve sněmovně byl návrh schválen poměrem hlasů 328 k 93.
Daň v navrhované výši by se vztahovala na manažery každého podniku, který z peněz daňových poplatníků dostal státní pomoc ve výši alespoň pěti miliard dolarů.

Zaměstnanci AIG jsou podle středečního sdělení šéfa pojišťovny Edwarda Liddyho zřejmě ochotni alespoň část prémií vrátit dobrovolně. Liddy řekl, že je o to požádal a že předpokládá, že zaměstnanci vrátí alespoň polovinu vyplacené částky.


Váš názor
  • řády
    20.3.2009 10:03

    250 tis USD opravdu není 4008 tis Kč
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data