Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: Fed bude vykupovat aktiva, snížil odhady ekonomického růstu

    ČTK: Fed bude vykupovat aktiva, snížil odhady ekonomického růstu

    09.04.2009 8:13
    Autor: ČTK

    Washington (ČTK) - Tvůrci měnové politiky americké centrální banky (Fed) se na posledním zasedání 17-18. března shodli, že vzhledem ke strmému poklesu ekonomické aktivity bude nutné přikročit k "dalším podstatným nákupům" dlouhodobějších cenných papírů. Ekonomové Fedu také snížili odhady ekonomického růstu pro letošní a příští rok, plyne z včera zveřejněného zápisu z tehdejšího jednání.

    Federální výbor pro otevřené trhy (FOMC), který je hlavním orgánem měnové politiky USA, se 18. března dohodl, že nechá základní úrokovou sazby beze změny v pásmu nula až 0,25 procenta. Dodal, že se bude nyní soustředit na takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které spočívá v tom, že se přímo do ekonomiky pumpují nové peníze.

    Fed také minulý měsíc sdělil, že bude v rámci nových opatření v příštích šesti měsících odkupovat dlouhodobé státní dluhopisy do výše 300 miliard dolarů a bude rovněž pokračovat v nákupech hypotečních cenných papírů. Nákupy hypotečních papírů od polostátních agentur Freddie Mac (0,7 USD, 0,00%) a Fannie Mae (0,68 USD, -2,86%) by měly dosáhnout 850 miliard dolarů.

    "Podmínky na úvěrovém trhu zůstávají velmi napjaté a finanční trhy jsou nadále křehké a destabilizované," uvádí se v zápisu ze schůzky. "Účastníci celkově vyjádřili obavy z toho, že již tak slabý výhled ekonomické aktivity se může ještě zhoršit," píše se v zápisu.

    Fed také uvedl, že ekonomové FOMC snížili prognózy pro vývoj hrubého domácího produktu v USA v letošním roce i v roce 2010. Zápis však nové odhady nekonkretizoval. Tyto revize podle Fedu ukazují, že pokles HDP se bude během druhé poloviny tohoto roku postupně vyrovnávat a příští rok začne ekonomika pomalu růst.

    Americký HDP klesl v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,3 procenta, nejvýrazněji za čtvrt století. Ekonomové podle včerejší ankety agentury Reuters čekají pro letošní rok pokles HDP v průměru o 1,3 procenta, avšak předpokládají, že slabý růst se obnoví již ve třetím čtvrtletí.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    16:59Šéf Equinoru: EU zřejmě nesplní cíl pro naplnění zásobníků plynu před zimou
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  
    16:27AMD investuje do firmy Anthropic až pět miliard dolarů, Antropic od AMD koupí čipy
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)