Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v březnu: Obrat cen ropy podpořil inflaci

Spotřebitelské ceny v březnu: Obrat cen ropy podpořil inflaci

09.04.2009 9:52
Autor: David Marek

Spotřebitelské ceny se v březnu zvýšily o 0,2 procenta a meziroční inflace se posunula z únorových 2,0 procent na 2,3 procenta.

Přičinily se o to zejména dražší pohonné hmoty reagující na zvýšení cen ropy. Pokles poptávky po ropě snížil její cenu z loňského maxima 145 dolarů za barel až pod 40 dolarů za barel. Nicméně trh s ropou má i nabídkovou stranu a omezování těžebních limitů spolu s nadějí na zotavení globální ekonomiky z recese posunuly cenu ropy zpět nad 50 dolarů za barel. Zvýšení cen ropy vedlo ke zdražení benzínu o 2,9 procenta v březnu.

Mezi další faktory za březnovou inflací patří zvýšení regulovaného nájemného a zdražení cigaret a vína. Do inflace se promítlo také skončení zimních výprodejů oblečení a nové zboží v regálech je 0,8 procenta dražší.

Opačným způsobem inflaci ovlivnil konec zimní turistické sezóny, který snížil ceny dovolených o 3,1 procenta.

Přes současné zvýšení inflace existuje šance, že se budou snižovat úrokové sazby. Inflace by měla v dalších měsících zvolna klesat a v létě by se mohla přiblížit na dohled nule. Zároveň není pochyb, že se česká ekonomika letos ocitla v recesi. Hlavní překážkou k nižším úrokovým sazbám byl nestabilní kurz koruny. Ten se ale v posledních týdnech stabilizoval. Výrazněji jím neotřásl ani pád vlády. Nyní očekáváme, že ČNB sníží svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,5 % na svém květnovém jednání.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba