Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Schodek pod 150 mld. Kč jen pokud neplatí výhled MMF

Kalousek: Schodek pod 150 mld. Kč jen pokud neplatí výhled MMF

23.04.2009 11:21
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Státní rozpočet by podle ministra financí v demisi Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) letos i v příštím roce neměl překročit deficit 150 miliard korun, ovšem jen pokud se nenaplní prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF). Uvedl to po dnešní návštěvě designovaného premiéra Jana Fischera. MMF ve středu předpověděl, že česká ekonomika letos zaznamená hluboký propad a hrubý domácí produkt se sníží o 3,5 procenta. Fond ještě nedávno předpovídal, že bude pokles české ekonomiky činit jen asi 1,3 procenta.

Za záruku dobře sestaveného rozpočtu na příští rok pokládá Kalousek svého náměstka Eduarda Janotu, který na ministerstvu zůstává. Jak bude fiskální politika státu vypadat, bude podle Kalouska záležet také na tom, zda se bude úřednická vláda řídit jeho doporučeními. Nicméně Fischerova vláda má plná práva, byť je překlenovací, uvedl. Novému premiérovi i svému nástupci Kalousek slíbil pomoc. "Kdykoli zavolá, budu mu k dispozici i svému nástupci," uvedl.

Kalousek nedávno řekl, že pokud by se státní rozpočet v následujících čtvrtletích vyvíjel stejně jako v prvním čtvrtletí, hrozil by na konci roku kvůli nižším příjmům schodek státního rozpočtu 170 až 180 miliard korun. Deficit veřejných financí by tak mohl dosáhnout až pěti procent HDP, podmínkou pro přijetí eura jsou tři procenta. Pokud by ovšem vláda přistoupila k drastickým úsporným opatřením, pak by se mohl deficit dostat podle premiéra v demisi Mirka Topolánka pod čtyři procenta HDP.

Podle Kalouska lze při pokračování současného trendu na konci roku očekávat propad příjmů státního rozpočtu až 100 miliard korun ve srovnání s naplánovaných rozpočtem, který počítal s dnes již nerealistickým růstem ekonomiky ve výši 4,8 procenta.

"To znamená, připočteme-li rozpočtové dopady protikrizových opatření, tak jsme na deficitu zhruba 170 až 180 miliard korun, což je příliš riskantní číslo," uvedl Kalousek. Zároveň dodal, že svému nástupci přenechá návrh řešení, který by měl udržet deficit pod 150 miliardami korun.

Letošní schválený rozpočet počítá se schodkem 38,1 miliardy . Ke konci března stát hospodařil s deficitem 2,3 miliardy korun. Za první čtvrtletí celkové příjmy státního rozpočtu činily 271,6 miliardy korun a meziročně tak mírně stouply. Ovšem samotné příjmy z daní a poplatků klesly o 14,8 miliardy korun. Celkové výdaje byly 273,9 miliardy korun.

Vedení ministerstva financí se má podle návrhu ODS ujmout Tomáš Uvíra. Kalousek se k němu dnes odmítl vyjádřit. "Pokud padly nějaké spekulace o tom, či o onom, tak jsem je zapomněl ve dveřích," konstatoval.


Váš názor
 • Já bych se vlády zastal
  23.04.2009 13:24

  Já žádný podnik nevlastním a tak se silnou korunou jsem žádný problém neměl. Navíc souhlasím s odcházející vládou, že trh všchny výkyvy stejně dříve nebo později srovná - což se stalo.
  Karel Havel
 • škoda mluvit
  23.04.2009 13:08

  Jako bývalý volič ODS jsem již tehdy tušil, že budu trpce litovat. Skutečně nechápu proč si stále hrajeme na hrdiny a ředitele zeměkoule. Nejvíce to bylo patrné loni, když díky spekulacím kuruna náhle během pár měsíců posílila o víc než 20% za tichého přihlížení vlády a ČNB.Nás se krize nedotkne hrdě se bijeme v prsa jak máme úžasnou ekonomiku. Nevidím, neslyším a trochu předvídavosti o tom už vůbec neuvažuji. Z důvodu zdražení koruny řada firem přišla o trhy ještě před krizí neboť zdražit vývozy o 20% se na přeplněných trzích neodpouští. Spousta se jich dostala v létě do kolen. Nářky svazu exportérů chladně Topolánek odbýval. Pak nastoupila krize a Ti co byly na kolenou už zpravidla ani nejsou, zato je spousta slušných voličů ODS na dlažbě. Navíc prostými počty kurzové ztráty firem loni dosáhly kolem 250-300 mld,valná část z toho se mohla projevit ve výsledcích firem a být regulerně nyní zdaněno. O kolik šéf firmy Topolánek s cca 10 mil lidmi a jeho finanční ředitel Kalousek přišel je spekulativní, ale mohlo by to být 30-50 mld a tučná náplast na letošní státní rozpočet. Stačilo jen trochu prozíravosti a místo populismu jen správná slova ve správnou chvíli že nejsme tak bezpečným přístavem pro uložení spekulativního kapitálu při pádu akciových trhů.
  OH
  • jen jsem nepochopil
   23.04.2009 15:13

   jestli za tohle všechno může podle vás taky Topolánek.
   Bo
Aktuální komentáře
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav
15:22Státy EU se shodly na přísnějších pravidlech pro velké internetové firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data