Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SB: Globální ekonomika se může vrátit k růstu ještě letos

SB: Globální ekonomika se může vrátit k růstu ještě letos

18.05.2009 16:28
Autor: ČTK

Varšava (ČTK) - Globální ekonomika by se mohla vrátit k růstu ještě v letošním roce, patrně v jeho závěru. Řekl to dnes šéf Světové banky (SB) Robert Zoellick. Připustil ale, že růst by se mohl dostavit i později, a to až během příštího roku.

"Mám pocit, že tu ještě budeme mít poklesy, ale jejich tempo bude zpomalovat," uvedl Zoellick. "Otázkou je, kdy se globální systém vrátí k růstu, což by mohlo být koncem roku 2009 či v roce 2010. Nemyslím si, že to bude rok 2011," dodal.

Zoellick podle agentury Reuters novinářům ve Varšavě řekl, že Polsko je v lepší pozici než mnohé jiné země a může současnou finanční krizi přečkat s menšími následky, protože má velký vnitřní trh a relativně silné spotřebitelské výdaje. Varoval však, že Poláci by neměli usnout na vavřínech.

"Člověk musí stále dávat pozor na skutečnost, že jsme uprostřed globální krize. Polsko je rovněž silně závislé na exportu," uvedl. Dodal, že navštívil Varšavu, aby s polskou vládou jednal o potenciálních hrozbách a možné pomoci ze strany Světové banky.

Zoellick předpokládá, že finanční krize by mohla mít dopady na krátkodobé přímé zahraniční investice v zemích střední a východní Evropy. Konkrétněji se ale nevyjádřil.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD