Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Forintu i zlotému pomohla možná podpora Lotyšska od MMF… a další devizové zprávy

Forintu i zlotému pomohla možná podpora Lotyšska od MMF… a další devizové zprávy

05.06.2009 9:34
Autor: 

České koruně se včera nedařilo, když měnový pár se na čas ocitl nad hranicí 27,00. Ve východoevropském éteru stále totiž visí hrozba pádu lotyšského currency boardu (režimu fixního kurzu), což měnám v regionu nedovoluje při oslabujícím dolaru výrazněji posílit (v paritě s eurem). Koruně navíc mohou ubližovat i carry trade obchody na páru PLN/CZK.

Dnešek začne pohledem na výsledek růstu mezd za první čtvrtletí roku, což by však nemělo být číslo, které pohne trhem. Mírně pozitivní nálada na akciových trzích by však koruně mohla v předvečer amerických payrolls pomoci. Za předpokladu, že nepřijdou špatné zprávy z Lotyšska, by tak koruna mohla zkorigovat včerejší ztráty.

Americký dolar se včera pokusil o comeback, když se měnový pár EUR/USD dostal na čas pod hranici 1,41, ale rostoucí akciové trhy a ceny ropy tento pokus zmařily. K tomu fundamentálně přispěly i lepší týdenní statistiky z amerického trhu práce a komentář prezidenta ECB Tricheta, který vyjádřil spokojenost s nastavením sazeb v EMU.

Dnes bude pro kurz eurodolaru samozřejmě důležitý výsledek amerických payrolls. Jestliže od samotného přírůstku pracovních sil překvapení nečekáme, pak by jistým překvapením mohla být vyšší míra nezaměstnanosti. Ta by tak v odpoledním obchodování mohla dolaru pomoci.

Zlotý ve čtvrtek mírně posílil, po úvodních EUR/PLN 4,545 končil den na 4,510. Protože domácí scéna byla bez výraznějších impulzů, lze posílení polské měny připsat úvahám o případné pomoci MMF litevské měně, protože potíže Litvy v předešlých dnech měly dopad na celý región. Pro zlotý hrálo i posílení akciových trhů a nižší averze k riziku.

Nižší averze k riziku by mohla dnes zpočátku hrát opět ve prospěch polské měny. Později ale trhy střední Evropy včetně polského ovlivní americká čísla. Jejich slabší hodnoty by zisky zlotého korigovaly.

Forint včera mírně posílil, po ranních EUR/HUF 287.55 končil na 286,90. I když Maďarsko je také příjemcem pomoci od MMF, úvahy o možné další podpoře lotyšské měny od MMF stačily k snížení averze. To zvýšilo zájem o maďarské dluhopisy, vláda včera prodala větší objem dluhopisů, než plánovala a i to nakonec přispělo k posílení forintu.

Dnes zveřejněná dubnová průmyslová výroba byla opět meziměsíčně záporná. To by mělo zvýšit tlaky na snížení sazeb a forint znovu oslabit. Za zmínku stojí, že ministr pro ekonomiku I. Varga vidí současnou úroveň forintu jako přijatelnou a podporující export.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data