Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Zpomalování inflace se odchyluje od prognózy jen nepatrně

ČNB: Zpomalování inflace se odchyluje od prognózy jen nepatrně

09.06.2009 13:20
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v květnu 2009 hodnoty 1,3 % a oproti dubnu (1,8 %) se znatelně snížila. V důsledku toho se inflace dostala hlouběji pod spodní okraj tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. V květnu poklesla i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která meziročně dosáhla 1,2 % a která se tak nachází již šestý měsíc pod dolním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle.

Cenová hladina se v květnu 2009 oproti předchozímu měsíci nezměnila. To bylo dle ČSÚ výsledkem protichůdných pohybů, když k růstu cen došlo zejména u pohonných hmot, léčiv a sezónních lázeňských pobytů. Opačný vliv na vývoj cenové hladiny měl pokles cen chleba, běžného pečiva, ovoce a zeleniny.

Celková meziroční inflace byla - stejně jako v předchozím měsíci - i v květnu 2009 o 0,1 procentního bodu vyšší ve srovnání s aktuální prognózou ČNB, což lze hodnotit jako pouze nepatrnou odchylku. Přitom stejně jako v dubnu k tomu podle předběžných propočtů ČNB přispěly vyšší ceny pohonných hmot a korigovaná inflace bez pohonných hmot. Nižší, než prognózovala ČNB, byly naopak ceny potravin.

Pozorované zpomalování inflace je v souladu s očekáváním ČNB, že v průběhu letošního roku meziroční inflace dále klesne, přičemž však zůstane v kladných hodnotách. V roce 2010 se začne postupně zvyšovat směrem k novému 2% inflačnímu cíli. 

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky (ČNB)

Text je kompletním zněním komentáře ČNB


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.08.2025
17:29Brazilské sny a realita globálních nerovnováh
16:32Rieder (BlackRock): Z dluhů lze vyrůst, technologie budou snižovat inflaci
15:38Ministr financí USA tlačí na Fed: Sazby by měl okamžitě snížit o 1,5 procentního bodu
15:28Cla 'nikoho nezajímají'. Trhy ovládla euforie z dat o inflaci  
15:24Na akciových trzích pokračuje růst, cena zlata obrací směrem nahoru  
14:12CoreWeave po výsledcích padá. Raketový růst tržeb zastínila hluboká ztráta
13:57Druhý kvartál: Evropské firmy rostou navzdory clům. Finanční sektor září, spotřebitelský ztrácí
13:50Další miliardář v českém fotbale? Michal Strnad krouží kolem Viktorie Plzeň
13:28Tencent sází na monetizaci AI. Tržby i zisk překonaly očekávání  
12:30Wall Street sází na razantní krok Fedu. Klíčová budou čísla za srpen
11:20Zlato za 4 000 dolarů? Osvobození od cel povede k dalšímu růstu, míní analytici
11:08Slabý růst poptávky a rekordní zásoby. Ropný trh míří v roce 2026 k rekordnímu přebytku
10:18Zlepšení marže, pokles objednávek: Vestas balancuje mezi růstem a výzvami
10:07Perplexity AI podala nabídku na Google Chrome, její motiv je ale podle analytiků jiný
8:57Rozbřesk: Americkou inflaci řídí ojetiny, ale lze tomu vůbec věřit?
8:54PPF získává podporu pro převzetí ProSiebenSat.1, Trump tlačí na Fed a Perplexity chce Chrome od Googlu  
12.08.2025
22:00Inflační čísla poslala Wall Street na nová maxima  
18:48Týdenní výhled: Americké čipy pro Čínu, Uber a Duolingo v pasti skepse a české IPO za 30 mld. EUR
17:33Co si trhy skutečně myslí o možné recesi?
17:00Trhy reagují na data americké inflace pozitivně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/25 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/25 Q2, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/25 Q2, Bef-mkt)
8:00Orsted AS (06/25 Q2)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč