Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Údajný vynálezce ADSL žaluje Telefónicu O2, požaduje 18 mld. Kč

Údajný vynálezce ADSL žaluje Telefónicu O2, požaduje 18 mld. Kč

17.06.2009 9:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Marek Hájek hodlá vysoudit na telekomunikační společnosti Telefónica O2 (425 CZK, -0,47%) 18 miliard korun v rámci sporu o užívání v současnost nejpopulárnějšího připojení k rychlému internetu - technologie ADSL, píše server Mobil.cz.
 
Hájek přišel podle informací serveru v roce 1998 se způsobem připojení k internetu, které byl mnohem výhodnější než tehdy užívané vytáčené spojení. Vynález si nechal patentovat a po sedmi letech začal soudní cestou vymáhat po Českém Telekomu, respektive Telefónice O2 finanční kompenzaci za jeho užívání. Ačkoliv již v roce 2006 a znovu v roce 2007 rozhodl Úřad průmyslového vlastnictví, že se Hájkův patent na ADSL nevztahuje, opavský podnikatel (v současnosti zastupovaný advokátem Tomášem Sokolem) dále vede soudní spor a hodlá touto cestou od O2 získat 18 miliard korun.

Dalším subjektem, který žaluje Telefónicu O2 s vizí tučného odškodného, je sezemická společnost Obal centrum. Firma podle dnešních Hospodářských novin podala žalobu na tuzemského telefonního operátora kvůli podobnému logu, neboť se domnívá, že operátor své logo používá nezákonně. Městský soud v Praze včera vyslechl argumenty obou stran a příští týden v pátek má vynést rozsudek.

(Zdroj: Mobil.cz, HN)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave
14:05Bloky v Dukovanech bude podle ČEZ možné provozovat až 80 let, vyžádalo by si to miliardové investice
13:20Provoz v Hormuzu se jen tak rychle nenormalizuje. Může to trvat měsíce, varují analytici
12:46ČNB v prvním čtvrtletí koupila pět tun zlata
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m