Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Děripaska: Podíl v Ingosstrachu neprodáme. Generali a PPF neuspěly

Děripaska: Podíl v Ingosstrachu neprodáme. Generali a PPF neuspěly

22.06.2009 13:45
Autor: ČTK

Moskva (zpravodaj ČTK) - Holding Bazel ruského miliardáře Olega Děripasky navzdory svým finančním problémům odmítl prodat 60 procent akcií jedné z největších ruských pojišťoven Ingosstrach. Italská pojišťovna Generali (14,3 EUR, -2,72%) a český fond PPF Investments (PPFI) za podíl nabízely 30 miliard rublů (téměř 18 miliard Kč). Uvedl to dnes na titulní straně ruský list Vedomosti.

O odmítnuté nabídce informoval mluvčí PPFI Jan Piskáček. "Je pro nás nepochopitelné, proč naši partneři pojednou přerušili jednání," uvedl. "Nabídka zůstává na stole," potvrdil ČTK zdroj blízký PPFI, podle nějž je její výše v přepočtu přibližně miliarda dolarů.

Podle listu za odmítnutím stojí spor o budoucnost Ingosstrachu; Bazel přerušil jednání poté, co se dozvěděl, že ruskou pojišťovnu nemají kontrolovat přímo Italové, ale má se stát součástí holdingu Generali PPF.

Mluvčí Bazelu Pjotr Greding nabídnutou sumu nekomentoval, jen uvedl, že že firma neplánuje předat kontrolu nad Ingosstrachem. Bazel je nicméně podle mluvčího ochoten rozvíjet podnikání v pojišťovnictví v podmínkách partnerství a má zájem o Generali jako o strategického partnera. Ale PPFI "se nejen nejeví strategickým investorem, ale ani nepřistupuje ke konstruktivní součinnosti," sdělil Greding.

List připomíná, že podle dřívější verze rozhovory ztroskotaly na tom, že Bazel si přál z Ingosstrachu vytvořit společný podnik s Generali na základě rovnoprávného partnerství, bez účasti PPFI. Generali sice byla ochotna vykoupit podíl PPFI, ale až po vytvoření společného podniku s Bazelem, ve kterém by měla kontrolní balík.

Konflikt Bazelu s PPFI trvá už půldruhého roku od doby, co fond Petra Kellnera a jeho partnerů odkoupil 38,5 procenta pojišťovny od Alexandra Mamuta; podle Děripasky měl Mamut svůj podíl prodat jemu. Bazel se pak snažil napadnout transakci u soudu, snížit podíl PPFI a nepřipustit zástupce fondu do dozorčí rady Ingosstrachu, ale neúspěšně.

Neúspěšné byly zatím i pokusy dohodnout se na společném podnikání. Ještě dříve PPFI nabízel Bazelu, aby koupil jeho menšinový podíl na základě ceny pojišťovny 3,8 miliardy dolarů, anebo mu prodal svůj podíl při ceně Ingosstrachu 3,2 miliardy. Ale Bazel nabízel za podíl PPFI jen 400 až 500 milionů dolarů.

Vedomosti dodávají názor expertů, podle nichž nabídka 30 miliard rublů byla příliš nízká; celý Ingosstrach nestojí 50, ale 57,2 až 62,4 miliardy rublů, a cena za 60 procent akcií by měla činit 1,1 až 1,2 miliardy dolarů. Cena pojišťovny nicméně klesla kvůli horším perspektivám pojišťovnictví i samého Ingossstrachu.

Vedomosti připomínají, že Děripaska rozvíjel své podnikání za vypůjčené peníze a věřitelům dluží více než 20 miliard dolarů. Ruské banky, kterým Bazel dluží, se zdržely komentáře. Nicméně podle neoficiálních názorů nemusí být prodej aktiv během krize v zájmu věřitelů a někdy bývá lepší počkat na lepší cenu. Naopak jiný bankéř nechápe, proč Bazel nevyužil příležitosti k restrukturalizaci dluhů a zříká se jednání, která mu nabízejí hotovost. Sama Generali se zdržela komentáře.

Spor mezi akcionáři - holdingem Bazel Olega Děripasky a českými investory ze skupiny PPFI - se podle ředitele Ingosstrachu Alexandra Grigorjeva negativně projevil na loňském podnikání pojišťovny. Ingosstrach loni na pojistkách utržil 46,3 miliardy rublů (skoro 28,7 miliardy Kč), tedy o 19 procent více než předloni. Ale čistý zisk se snížil o 63 procent na 0,77 miliardy rublů (zhruba 0,476 miliardy Kč).

PPF Investments je nezávislá mezinárodní skupina pro soukromé investice registrovaná na Jersey. Podle informací médií skupinu vlastní bývalý manažer finanční skupiny PPF Tomáš Brzobohatý, minoritním akcionářem je také majitel PPF a nejbohatší Čech Petr Kellner. PPFI se zaměřuje na ekonomiky přechodného období v regionu střední a východní Evropy a Asie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.11.2025
10:06Víkendář: EU propadla regulačnímu šílenství, zanedbává prosté fungování volného trhu
22.11.2025
10:10Víkendář: EU se zabývá příliš mnoha věcmi, to podstatné jí uniká
21.11.2025
17:54Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data