Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mercer: Nejdražším městem světa Tokio, Praha klesla na 70. místo

Mercer: Nejdražším městem světa Tokio, Praha klesla na 70. místo

07.07.2009 15:52
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Nejdražším městem na světě je Tokio, Praha je 70. a je v ní pro cizince dráže než například ve Stockholmu nebo Rio de Janeiru. Ukázal to průzkum, který provedla konzultantská firma William Mercer. Na druhém místě za Tokiem je Ósaka, třetí je Moskva. Naopak na posledním místě tabulky je jihoafrický Johannesburg.
 
V letošním průzkumu se výrazně změnilo pořadí měst, což bylo způsobeno zejména kurzovými pohyby, upozornila společnost Mercer. Většina evropských měst se posunula dolů: Praha klesla z 29. místa na 70. místo, Varšava o 78 příček na 113. místo a Budapešť na 108. místo z loňského 61. Bratislava ale šla "proti proudu" a vystoupila na 30. příčku po loňském 45. místě.

Londýn a Oslo, které loni byly v první desítce, klesly o 13 respektive o deset míst. Podobný trend lze vysledovat i u australských, novozélandských a indických měst. Sydney se propadlo o 51 příček na 66. místo a Bombaj ze 48. místa na 66.

Výše se naopak posunula americká, čínská a japonská města. New York vstoupil do první desítky, když se z loňského 22. místa vyšplhal na 8. místo. Obdobný posun zaznamenal Peking, který se z loňského 20. místa posunul na letošní 9. místo. Rovněž Dubaj výrazně postoupila a zaujala 20. pozici v žebříčku.

Výsledky průzkumu porovnávají životní náklady a cenu více než 200 položek v 143 světových městech. Porovnávány jsou náklady na nájemné, dopravu, potraviny, oblečení, domácí potřeby a zábavu. Základem pro srovnání je New York s indexem 100.

Mercer uvedla, že průzkum je nejkomplexnějším světovým průzkumem životních nákladů vyslaných pracovníků a pomáhá státním institucím a nadnárodním společnostem při vysílání zaměstnanců do zahraničí.

Společnost Mercer je poradce v oblasti odměňování a personálního poradenství, který zaměstnává více než 18.000 zaměstnanců ve 40 zemích. Mercer je rovněž poskytovatelem dat a poradcem v oblasti vysílání pracovníků.

 
    Pořadí deseti nejdražších měst světa 2009
     1. Tokio (index 143,7)
     2. Ósaka (119,2)
     3. Moskva (115,4)
     4. Ženeva (109,2)
     5. Hong Kong (108,7)
     6. Curych (105,2)
     7. Kodaň (105,0)
     8. New York (100,0)
     9. Peking (99,6)
     10. Singapur (98,0)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
15:10Braňo Soták: Nvidia doručila další várka superlativů, vůči AI cyklu zůstáváme optimisty  
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost
11:57Překvapivě klidná Nvidia a nové naděje na otevření Hormuzu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university