Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: HDP ve 2Q09 pokleslo o jedno procento, osobní spotřeba výrazně pod konsensem

USA: HDP ve 2Q09 pokleslo o jedno procento, osobní spotřeba výrazně pod konsensem

31.7.2009 14:36
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl aktualizován: Hrubý domácí produkt Spojených států poklesl ve druhém čtvrtletí letošního roku podle dnes zveřejněných předběžných údajů mezikvartálně o 1,0 %. To je méně, než čekal konsensus Bloomberg mezi 78 ekonomy na úrovni mínus 1,5 %. Výrazně negativně byl revidován údaj za první čtvrtletí roku. Podle dnes zveřejněných dat amerického ministerstva obchodu, do kterých zasáhla úprava metodiky, HDP v 1Q09 pokleslo o celých 6,4 procenta oproti předchozímu údaji o poklesu o 5,5 %.Revidovaný údaj za 1Q09 je tak nejhlubším kvartálním propadem americké ekonomiky za 27 let.

Meziroční pokles HDP ve 2Q09 vůči 2Q08 dosáhl 3,9 %, což je nejhlubší propad od počátku sledování dat v roce 1947. Kvartální sestup byl čtvrtým v řadě, což je rekordní série kvartálních poklesů americké ekonomiky.

Zpětné revize ukázaly, že americká ekonomika ve 4Q08 oproti 4Q07 poklesla o 1,9 % oproti dříve uvedeným -0,8 %.

Tento prvotní údaj o HDP Spojených států je prvním ze tří a postupně bude zpřesněn v srpnu a září.

Výrazným negativem je pokles osobní spotřeby, která se podílí na americké ekonomice z více než dvou třetin. Zatímco ta podle konsensuálního odhadu Bloomberg měla poklesnout o půl procenta, dnes zveřejněné číslo je -1,2 %. Růst osobní spotřeby v 1Q09 původně o 1,4 % byl zpětně revidován na 0,6 %.

Gap mezi exporty a importy s pozitivním vlivem na růst HDP ve výši 1,4 % se snížil na 347,8 miliardy dolarů na anualizované bázi z 378,5 mld. USD. Zásoby poklesly na rekordně nízkých 156 miliard dolarů na anualizované bázi a odečetly z růstu HDP 0,8 %.

„Máme dobře nakročeno na cestě z recese, ale ta bude ještě zčeřená. Spotřebitelské výdaje hrají druhé housle a stále se potýkáme se ztrátami na pracovním trhu. Potřebujeme zlepšení v zaměstnanosti,“ uvedl Joseph LaVorna, hlavní ekonom Deutsche Bank v NewYorku. „Americká ekonomika má svoje dno za sebou, ale zlepšení bude jen velmi pozvolné s ohledem na nezaměstnanost a spotřebitelské výdaje,“ komentuje podobně CEO Midland Andrew Liveris. „Se stavem zásob na rekordně nízkých úrovních začnou firmy ve druhém pololetí roku tyto stavy doplňovat, ekonomika oživí,“ uvedla Ellen Zentner, senior ekonomka v Bank of Tokyo-Mitsubishi. S nárůstem produkce počítají mimo jiné automobilky GM a Chrysler.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
  • A co sa stane s Americkym dlhom
    31.7.2009 16:42

    DLH USA sa neprijemne zvysuje a o dlhopis USA neni uz taky zaujem. Co s tym dlhom, kto ho splati, no s nezamestnanými asi pocitat netreba. Ekonomika by sa mohla rozbiehat pri spotrebovani zasob, ci ...
    Faidron
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university