Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Czech Coal: Stížnost k ÚOHS kvůli spojení J&T a Opatovic

Czech Coal: Stížnost k ÚOHS kvůli spojení J&T a Opatovic

03.08.2009 13:35
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Praha (ČTK) - Skupina Czech Coal podala Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) námitky proti navrhovanému spojení skupiny J&T a společnosti International Power Opatovice (IPO). Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Finanční skupina J&T získala IPO začátkem července, zároveň by podle dohody měl společnosti ČEZ připadnout podíl v Pražské teplárenské. 

Podle J&T volání Czech Coal "na obranu hospodářské soutěže" působí nedůvěryhodně, protože firma má na domácím trhu s uhlím dominantní postavení, které prý soustavně zneužívá.

Podle rozboru Czech Coal případné spojení ohrožuje existenci konkurence na domácím i evropském trhu, stejně jako zájmy spotřebitelů. "Nelze už dále přehlížet rozmach oligopolní moci na českém energetickém trhu, která má navíc v zádech stát jako většinového vlastníka dominantní společnosti ČEZ," sdělil předseda představenstva a generální ředitel Czech Coal Petr Pudil. "Společný postup uvedených skupin může dále prohloubit nerovnováhu na trhu s výrobou elektrické energie a na trhu hnědého uhlí," řekl.

Skupina J&T s tím nesouhlasí. "Je zjevné, že současné aktivity Czech Coal jsou vyvolány frustrací z toho, že se skupině Czech Coal nedaří uskutečnit agresivní plán dalšího dramatického zdražování hnědého uhlí v České republice," reagoval partner J&T Daniel Křetínský. "Pokud však tato frustrace Czech Coal z vlastního neúspěchu povede k tomu, že Czech Coal převezme roli ochránce hospodářské soutěže v ČR, pak tuto její novou roli uvítáme," dodal.

Skupina J&T podepsala smlouvu o koupi všech aktiv britské společnosti International Power v České republice za 22,5 miliardy korun (738,3 milionu liber). J&T tak získala stoprocentní podíl ve společnosti International Power Opatovice včetně jejích akciových podílů ve společnostech Pražská teplárenská (48,67 procenta) a Energotrans. Ve stejný den firma oznámila, že přenechá podíl v Pražské teplárenské společnosti ČEZ. Firmy ve svých tehdejších vyjádřeních k transakci zmiňovaly rovněž společnost Dalkia; podrobnosti o spolupráci ale nezveřejnily.

"Vzhledem k tomu, že se na ovládnutí IPO podílejí také ČEZ a Dalkia, nepřísluší podle obratových kritérií evropského práva posuzování tohoto spojení ÚOHS, ale Evropské komisi," řekla mluvčí Czech Coal Liběna Novotná.
Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím, elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů. Dále ji tvoří Litvínovská uhelná a.s. s největším objemem zásob uhlí v ČR, Vršanská uhelná a.s. s životností zásob v rámci limitů až do roku 2058, Czech Coal Services a.s., poskytující sdílené služby těžebním společnostem, a řada dalších obslužných společností. Do skupiny byla letos začleněna i společnost REN Power CZ, přední český investor do obnovitelných zdrojů energie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2026
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025
19:00Direct Financing s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM v průmyslu