Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Index globální důvěry otočil k optimismu, investorský sentiment nejvýše za dva roky

Bloomberg: Index globální důvěry otočil k optimismu, investorský sentiment nejvýše za dva roky

12.08.2009 14:12
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Důvěra v globální ekonomiku v srpnu vystřelila na 22měsíční maximum a dostala se tak do pásma převažujícího optimismu. Index Bloomberg Professional Global Confidence, který odráží názor 2300 respondentů z řad profesionálů, se z červencových 39,13 bodu posunul až na 58,12 bodu. Odděleně za americkou ekonomiku vzrostla důvěra z červencových 29,5 bodu na 47,3 bodu.

„Recese je za námi, procházíme fází obnovy podpořenou masivní monetární a fiskální stimulací v historii. Otázkou je, jak silného a jak trvalého růstu se po této stimulaci můžeme dočkat,“ komentuje hlavní ekonom Fortis (198 PLN, 0,00%) Bank Nick Kounis.

Průzkum se uskutečnil v týdnu od 3. do 7. srpna, kdy od předchozího průzkumu poklesla americká míra nezaměstnanosti růst HDP za 2Q v Číně a USA byl vykázán nad očekáváním a ECB ponechala úrokové sazby na historickém minimu.

Dle průzkumu respondenti počítají s růstem americké ekonomiky o dvě a více procent počínaje třetím čtvrtletím roku, dolar by měl v následujících šesti měsících oslabovat vůči dalším hlavním světovým měnám.

Na nejvyšší hodnoty za poslední dva roky se posunul dle průzkumu Bloomberg globální investorský sentiment. Akcie rostly čtyři týdny v řadě tak, jak firmy překonávaly odhady zisků za 2Q09. Důvěra v růst indexu S&P 500 se přiblížila 50 bodové hranici růstem na 49,7 bodu, což je tříměsíční maximum a dvojnásobek proti úrovni ledna 2008. U německého DAXu se index posunul na 49,5 bodu, nejvýše od prosince 2007. Nejvíce se však posunul sentiment na britském FTSE100, kde index vzrostl oproti červenci o 43 procent na 60,6 bodu. FTSE předvedl minulý měsíc 11denní růstovou řadu, zlepšení dosáhl trh nemovitostí a maloobchodní tržby. Nejméně důvěra vzrostla v Německu, kde se však index DAX pohybuje na nejvyšších úrovních vůči ziskům za posledních pět let.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - CPI, y/y